SuperBiz wiadomości Odkrywamy tajemnice etykiety. Ile jest niezdrowego tłuszczu w tłuszczu?

Odkrywamy tajemnice etykiety. Ile jest niezdrowego tłuszczu w tłuszczu?

31.10.2016, godz. 18:00
Ile jest tłuszczu w tłuszczu?
foto: SHUTTERSTOCK

Tłuszcze znajdują się w wielu produktach spożywczych. Producenci muszą informować o zawartości tych składników w konkretnych przysmakach. Jak rozszyfrować zapisy na etykietach dotyczące tłuszczów?

Tłuszcze to zwyczajowa nazwa grupy lipidów, estrów, glicerolu, kwasów tłuszczowych. Tłuszcze przede wszystkim dzielimy na nasycone i nienasycone. Te pierwsze przede wszystkim produkowane są przez organizmy zwierzęce i należy je w diecie minimalizować, bo odpowiadają za odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach. Występują one głównie w wołowinie, jagnięcinie, wieprzowinie, smalcu, maśle, śmietanie, pełnotłustym mleku, serach o dużej zawartości tłuszczu, ale także w oleju kokosowym, maśle kakaowym, oleju palmowym.

Zobacz: IKEA otworzy sklep w Lublin

Natomiast tłuszcze nienasycone mają dobry wpływ na organizm człowieka. Obniżają one poziom złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Tego typu kwasy tłuszczowe (omega 3, omega 6) występują przede wszystkim w orzechach, rybach, olejach, oliwie z oliwek i miękkich margarynach. Nie oznacza to jednak, że można je jeść bezkarnie. Wiele produktów bogatych w tego typu tłuszcze ma wysoką kaloryczność, także lepiej z nimi nie przesadzać.

Producenci żywności informują na etykietach o zawartości tłuszczu w danym produkcie. Na etykiecie podają ilość ogólną tłuszczów w 100 g lub porcji, np. 11 g i do tego dodają informację „w tym tłuszcze nasycone” lub „w tym kwasy tłuszczowe nasycone”. Co to oznacza? To cenna informacja dla konsumenta, który musi wiedzieć, ile jest w produkcie tłuszczu niezdrowego, a ile tego lepszego. Ogólnie ilość tłuszczu w diecie zdrowego dorosłego człowieka nie powinna przekraczać 60 g na dobę. Także warto dokładnie czytać etykiety.

Zobacz: Odkrywamy tajemnice etykiety. Ile jest cukru w cukrze?

Na rynku są też produkty ze zmniejszoną zawartością tłuszczu, a nawet zupełnie sztucznie odtłuszczone (np. sery, jogurty). Wówczas na etykiecie pojawiają się informacja 0% tłuszczu.

Czy można zupełnie zrezygnować z tłuszczów? Na pewno będzie to trudne, choć łatwiejsze niż rezygnacja z węglowodanów, które są niemal wszędzie. Jednak osoby zdrowe powinny odpuścić sobie tego typu eksperymenty, bo tłuszcze są niezbędne do rozpuszczenia ważnych dla organizmu człowieka witamin: A,D,E,K.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: