SuperBiz wiadomości Odszkodowanie od szpitala rzędu 300 tys. zł. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany

Odszkodowanie od szpitala rzędu 300 tys. zł. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany

20.04.2017, godz. 17:06
Szpitale zadłużają się na potęgę w parabankach
foto: SHUTTERSTOCK

Szykują się zmiany w odszkodowaniach od szpitali. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to poszkodowani pacjenci będą mogli ubiegać się o odszkodowania rzędu nawet 300 tys. zł.

Trwają prace nad zasadami przyznawania odszkodowań pacjentom poszkodowanym w wyniku zdarzeń medycznych. Nad nowymi przepisami ma pracować sam resort zdrowia. Jeśli proponowane przez ministerstwo przepisy wejdą w życie, to pacjent, który dozna uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieprawidłowych działań medycznych w szpitalu lub innych okoliczności, będzie mógł się ubiegać o odszkodowanie od 1,5 nawet do 300 tys. zł.

Zobacz: Ranking najlepszych szpitali

Wypłatą odszkodowań ma zajmować się  NFZ. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze specjalnego funduszu wypadkowego, na który złożą się placówki, budżet państwa i Narodowy Fundusz Zdrowia. Na starcie do dyspozycji ma być  400–500 mln zł. Z czasem pula może rosnąć nawet do miliarda rocznie. O tym, czy danemu pacjentowi należy się odszkodowanie i jakiej wysokości będą decydować przeszkoleni orzecznicy zasiadający w specjalnych komisjach w wojewódzkich oddziałach NFZ (gdy NFZ będzie zlikwidowany, to komisje będą  przy ministrze zdrowia i nowych wojewódzkich urzędach).

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: