SuperBiz wiadomości Ustawa o obrocie ziemią pod lupą Komisji Europejskiej?

Ustawa o obrocie ziemią pod lupą Komisji Europejskiej?

25.04.2016, godz. 17:02
Unia Europejska Flaga Unii
foto: EAST NEWS

Już 30 kwietnia br. mają wejść w życie przepisy ograniczające handel ziemią rolną. Niewykluczone, że z powodu braku zgodności z unijnym prawem Polska będzie musiała się z nich wycofać – albo zapłacić duże kary finansowe.

Ustwa o obrocie ziemią zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Dokument przeszedł już przez parlament, teraz czeka jeszcze na podpis prezydenta.

Jak poinformował PAP, powołując się na swoje źródło w Brukseli, po wejściu w życiu przepisów przyjrzy się im Komsja Europejska. Chodzi o sprawdzenie ich zgodniści z unijnym prawem.

Zobacz: Rolnicy bez podatku od sprzedaży własnych wyrobów

Teoretycznie możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury o naruszenie unijnego prawa, która zwykle prowadzi do zmiany regulacji przez państwo członkowskie lub - jeśli to nie następuje - przekazania sprawy do sądu UE. Trybunał może nałożyć na kraj dotkliwe kary finansowe.

Komisja wszczęła już spór z czterema państwami członkowskimi, które wcześniej wdrożyły podobne do polskich przepisy. Chodzi o Bułgarię, Litwę, Węgry i Słowację. 

1 maja kończy się w 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

Źródło: TVN24BIS/PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: