SuperBiz wiadomości Ogromne przeceny warzyw. Ceny spadły o blisko 8 proc.

Ogromne przeceny warzyw. Ceny spadły o blisko 8 proc.

13.09.2016, godz. 15:02
papryka, pomidory, czosnek, por, kukurydza, dieta, zdrowe jedzenie, warzywa, zdrowie
foto: mat.pras. Jan Niezbędny

Z danych GUS za sierpień wynika, że - w porównaniu z lipcem - w poprzednim miesiącu nastąpił nieznaczny spadek cen w sklepach. Największe obniżki objęły rynek warzyw i owoców. Jednocześnie Główny Urząd Statystyczny odnotował wzrost cen usług.

PAP skomentował dane GUS dotyczące wskaźnika cen towarów i usług w sierpniu. W porównaniu z lipcem br. towary konsumpcyjne potaniały o 0,5 proc., podczas kiedy za usługi trzeba było zapłacić o 0,3 proc. więcej. W ujęciu miesięcznym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obniżył się o 0,2 proc., a w ujęciu rocznym - o 0,8 procent. Najwyższe spadki odnotowano w segmencie odzieży i obuwia (-2,5 proc.), żywności (-0,6 proc.) i transportu (o 0,6 proc.). Przeceny obuwia sięgnęły 3,1 proc., natomiast odzieży – 2,4 procent. Pod wpływem tych czynników ceny towarów konsumpcyjny poszły w dół o 0,13 pkt proc., a usług – o 0,05 pkt procentowego.

Przeczytaj również: Wymień odpady na sadzonkę w Biedronce!

Spadki cen na rynku żywności odczuli rolnicy. Ceny warzyw zmniejszyły się o 7,8 proc., a owoców – o 3,2 procent. Mniej kosztowały makarony (-0,5 proc.) i ryż (-0,2 procent). Podrożał natomiast cukier (+5,7 proc.). Ponadto trzeba było zapłacić więcej za mięso (+1,0 proc.) oraz ryby, owoce morza i mąkę (po +0,4 proc.). O o 0,2 proc. więcej należało dać za wyroby tytoniowe, nabiał (mleko, sery i jaja) oraz napoje (wody mineralne lub źródlane i herbatę), a o 0,1 proc. więcej – za soki warzywne i owocowo-warzywne. Spadec cen mleka skomentował na Tweeterze wiceminister gospodarki Janusz Piechociński.

Ceny kawy i pieczywa, a także opłaty za mieszkanie i energię, wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego utrzymały się na poziomie z poprzedniego miesiąca.

Źródła: PAP, wnp.pl, twitter.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: