Więzień za kratkami

i

Autor: SZYMON STARNAWSKI / POLSKA PRESS

Ogromne zadośćuczynienie za 2,5 roku więzienia! Jest prawomocny wyrok sądu

2018-04-13 18:42

Jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, zapadł prawomocny wyrok w sprawie byłego Komendanta Wojewódzkiego Policji, który był oskarżony o współpracę z przestępcami w sprawie tzw. mafii paliwowej. Policjant przesiedział w areszcie łącznie ponad 2,5 roku, a teraz po 13 latach został uznany za niewinnego. Za niesłuszną odsiadkę dostanie ogromną kwotę ze Skarbu Państwa!

Pan M., jako Komendant Wojewódzki Policji, został aresztowany w 2005 roku z podejrzeniem dopuszczenia się korupcji, ujawniania tajemnicy państwowej i utrudniania postępowania karnego. Wszystkie te zarzuty pojawiły się w związku z rzekomą współpracą pana M. z osobami prowadzącymi nielegalny obrót paliwami na ogólnopolska skalę, w związku z którym Skarb Państwa stracił miliardy złotych z niezapłaconych opłat akcyzowych.

Zobacz też: Odszkodowanie Tomasza Komendy może być pomniejszone o koszty pobytu w więzieniu?

Policjant miał przyjmować korzyści majątkowe w zamian za niearesztowanie dyrektora rafinerii i zlikwidowanie tajnych obserwacji transportów przewożących podrobione paliwo, a także przekazywać tajne dokumenty osobom związanym z „mafią paliwową" - czytamy na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wobec byłego komendanta kilkakrotnie przedłużano tymczasowe aresztowanie i w efekcie spędził on za kratami blisko 2,5 roku. Na wolność wyszedł w październiku 2007 roku.

W 2011 i 2015 roku zapadły prawomocne wyroki uniewinniające pana M. od wszystkich zarzutów związanych ze współpracą z tzw. mafią paliwową. Jednak dopiero w 2017 roku zapadło orzeczenie dotyczące niesłusznego umieszczenia w areszcie tymczasowym: sąd apelacyjny zasądził na rzecz byłego komendanta 700 tysięcy zł zadośćuczynienia.

Sprawdź koniecznie: Niesłusznie skazani i ich rekordowe odszkodowania

Sprawa doczekała się również pozytywnego zakończenia przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Polski rząd wydał jednostronną deklarację przed ETPC, w której przyznał, że pan M. był niesłusznie przetrzymywany w areszcie przez blisko 2,5 roku i zobowiązał się do zapłaty... 13 tysięcy złotych. Po orzeczeniu sądu apelacyjnego rząd będzie musiał sporo dopłacić do zdeklarowanych 13 tys. zł.

 

Źródło: hfhr.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze