SuperBiz wiadomości Ojciec Rydzyk zebrał ponad 5 mln zł z odpisu podatkowego

Ojciec Rydzyk zebrał ponad 5 mln zł z odpisu podatkowego

04.10.2015, godz. 06:00
Tadeusz Rydzyk
foto: Super Express

Jeden proc. podatku, który można przekazywać w deklaracji podatkowej, to dla wielu fundacji ważne źródło finansowania. Podobnie jest z fundacją o. Tadeusza Rydzyka - "Nasza przyszłość", która w ten sposób zebrała w tym roku 5,06 mln złotych. Szef "Radia Maryja" tym samym osiągnął dziesiąte miejsce popularności wśród wszystkich organizacji pożytku publicznego - informuje Ministerstwo Finansów.

"Nasza przyszłość" jest na liście OPP od roku. Fundacja ma w statucie "prowadzenie działalności naukowej i kulturalnej" oraz działa przy niej wydawnictwo drukujące książki religijne - informuje "Wyborcza". Jak podaje fundacja na swojej stronie, zgromadzone pieniądze pójdą "na naukę, szkolnictwo wyższe, edukację, oświatę i wychowanie oraz na upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości i rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej wśród dzieci i młodzieży".

Zobacz także: Nasze emerytury będą głodowe. Dostaniemy 25 proc. ostatniej pensji

Jeśli o. Rydzyk chce w kolejnym roku podatkowym poprawić ten wynik, musi się postarać, bowiem czołowe organizacje gromadzą niemałe sumy. Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" zebrała aż 136 mln zł, a kolejna "Słoneczko" - pomagająca osobom niepełnosprawnym - ok. 21 mln zł.

W sumie w tegorocznych zeznaniach podatkowych wniosek o przekazanie 1 procentu wypełniło 12,5 mln podatników, czyli blisko połowa rozliczających się z podatku. Łącznie na konta OPP powędrowało 557,6 mln zł - średnio po 45 zł od każdego podatnika.


Źródło: "Gazeta Wyborcza"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: