SuperBiz wiadomości Olbrzymie zarobki i oszczędności europosłów. Ile zarabia Julia Pitera?

Olbrzymie zarobki i oszczędności europosłów. Ile zarabia Julia Pitera?

03.06.2015, godz. 15:00
Julia Pitera
Julia Pitera (61 l.) foto: FOTO SE

Julia Pitera funkcję europosłanki pełni po raz pierwszy. Decyzji o opuszczeniu Sejmu RP raczej nie żałuje. Za pracę w Parlamencie Europejskim dostaje dużo więcej niż za pracę  przy ul. Wiejskiej w Warszawie.

Julia Pitera (Platforma Obywatelska) w Parlamencie Europejskim zasiada pierwszy raz. Jednak jej oświadczenia majątkowe pokazują jasno, że zamiana Warszawy na Brukselę jest korzystna. Pani europoseł ma następujące oszczędności: ponad 14 tys. zł, niemal 29 tys. euro, udziały w funduszach inwestycyjnych na łączną kwotę przekraczającą 176 tys. zł. W porównaniu z poprzednim rokiem w sumie ma zgromadzonych o ok. 44 tys. zł więcej.

Zobacz także: Olbrzymie zarobki i oszczędności europosłów. Ile zarabia Jarosław Kalinowski?

W czasie urzędowania pani europoseł w Brukseli zmieniły się też jej zarobki. W ubiegłym roku Julia Pitera z tytułu pełnienia funkcji posłanki na Sejm RP (do 24 maja 2014) otrzymała ponad 58 tys. zł i blisko 12 tys. zł diety.  Natomiast  już jako  posłanka w europarlamencie dostała ok. 48 tys. euro (ok. 192 tys. zł) brutto. Julia Pitera jest emerytką i z tego tytułu w minionym roku otrzymała ponad 36 tys. zł brutto. Łącznie dało to pulę przekraczającą 265 tys. zł. Według oświadczeń majątkowych to w sumie aż o ok. 182 tys. zł więcej niż w 2013 roku (przed rozpoczęciem kariery w Parlamencie Europejskim).

Julia Pitera mimo sporych zarobków nie ma wielkiego majątku. Od lat ma mieszkanie (współwłasność małżeńska) o pow. 66,52 mkw wycenione na 0,5 mln zł i już ośmioletni samochód ford focus.


Julia Pitera jest wyjątkowo rodzinna i wspiera swojego syna oraz synową. Poręczyła im kredyt na ponad 60 tys. franków (ok. 240 tys. zł) przeznaczony na mieszkanie i jego modernizację.

autor: Agnieszka Grotek zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: