W Holandii brakuje mieszkań

i

Autor: Shutterstock W Holandii brakuje mieszkań

Oni nie czekają na Mieszkanie plus. Tu tanie mieszkania są już dostępne od ręki

2018-01-25 10:16

Rządowy program "Mieszkanie plus" został ogłoszony dwa lata temu, ale nadal jest w powijakach. Rząd ostrożnie zakłada, że pierwsze klucze do mieszkań zostaną przekazane zainteresowanym w 2019 roku. Są jednak miejsca w Polsce, gdzie tanie mieszkania oferują samorządy. W kilku gminach rodziny nie muszą czekać na "Mieszkanie plus", bo z powodzeniem działa "Mieszkanie dla systematycznych".

Mieszkanie plus wystartowało w 2016 r. Po dwóch latach od uruchomienia programu, nie wiadomo kiedy dokładnie ruszy nabór wniosków na tanie mieszkania. Chęć uczestnictwa w rządowym projekcie zgłosiło wiele samorządów, ale żadna inwestycja nie została jeszcze ukończona. W ubiegłym roku sugerowano, że pierwsze klucze beneficjentom Mieszkania plus zostaną przekazane w 2019 r.

Zobacz koniecznie: Mieszkanie plus. Sprawdź wysokość czynszu w różnych miastach [CENY]

Tymczasem od kilka lat z powodzeniem działają analogiczne programy, choć w dużo mniejszej skali. W Mikołajkach przez ponad pięć lata trwania programu wybudowano 78 mieszkań i właśnie przygotowują dokumentację na następne 90. Czy nie warto jednak poczekać na Mieszkanie plus? - Na razie nie jesteśmy zainteresowani i z tego, co widzę, jak działa Mieszkanie plus, pewnie jeszcze długo nie będziemy - odpowiada cytowany przez portalsamorzadowy.pl burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. Z kolei w Ostrowie Wielkopolskim program rozpoczęto w 2008 roku. Do dzisiaj wybudowano 115 mieszkań, właśnie kończy się budowa kolejnych 32.

Burmistrz dziwi się, że rząd porywa się na ogólnopolski program Mieszkanie plus, zamiast dopłacać do projektów lokalnych. (...) - gdyby (rząd -red.) zwrócił się do samorządów i zapowiedział, że dopłaci do metra mieszkania budowanego na takich zasadach jak u nas 20 czy 30 procent, to przecież nikt by nie odmówił - przekonuje samorządowiec.

Jak działają lokalne "Mieszkania dla systematycznych"? W obu miastach powstały spółki, którym miasto przekazało grunty. Spółki biorą na budowę kredyty w bankach. Dzięki temu są też bardziej wiarygodne dla banków niż indywidualni klienci. Tym samym łatwiej jest uzyskać klucze do mieszkania z programu niż komercyjny kredyt hipoteczny.

Sprawdź także: Dom jednorodzinny w programie Mieszkanie plus

Dlatego chętnych w obu miejscowościach nie brakuje. W Ostrowie na każde mieszkanie zgłasza się średnio 9-10 rodzin, w Mikołajkach na 90 mieszkań jest już chętnych 140 chętnych. Kto masz szanse otrzymać klucze do tanich lokali? Oba miasta mają swoje kryteria przydziału: trzeba mieszkać w gminie co najmniej 5 lat, pierwszeństwo mają młodsze małżeństwa z dziećmi, wspomaga się także samotne matki - wymienia portalsamorzadowy.pl. W przypadku spełnienia wszystkich kryteriów, samorządy organizują losowanie.

 

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze