SuperBiz wiadomości To oni zablokują CETA? Czerwone światło od Walonów

To oni zablokują CETA? Czerwone światło od Walonów

21.10.2016, godz. 19:14
Protest CETA w Warszawie. Uwaga na utrudnienia
Protest CETA w Warszawie. Uwaga na utrudnienia foto: EAST NEWS

Walonia, francuskojęzyczny region Belgii cały czas sprzeciwia się podpisaniu przez UE umowy CETA. Jej zgoda jest o tyle istotna, że bez niej cała Belgia również nie może zagłosować „za”. Tymczasem dzisiejsze (21.10.) próby przekonania Walonów do zmiany stanowiska zakończyły się fiaskiem.

Jak donosi Reuters, o fiasku rozmów poinformowała kanadyjska minister handlu międzynarodowego Chrystia Freeland. Sprzeciw liczącej nieco ponad 3 mln mieszkańców Walonii może oznaczać całkowite zablokowanie CETA.

- W ciągu ostatnich miesięcy pracowaliśmy z Komisją (Europejską – red.) i państwami członkowskimi. Jednak wydaje się, że UE nie jest teraz w stanie zawrzeć umowy międzynarodowej, nawet z krajem, który ma tak europejskie wartości jak Kanada (...) Kanada jest rozczarowana, osobiście jestem bardzo rozczarowana, pracowaliśmy bardzo ciężko. Zdecydowaliśmy się wrócić do domu. Jest mi bardzo, bardzo smutno - powiedziała w rozmowie z radiem RTBF, ze łzami w oczach, kanadyjska minister Chrystia Freeland.

Czytaj również: „Solidarność” chce, by rząd zablokował CETA

Źródło agencji Reutera z Komisji Europejskiej twierdzi jednak, że choć rozmowy z Walonią w sprawie umowy UE-Kanada zostały zawieszone, nie zakończy to całego procesu negocjacji ws. porozumienia.

Jak informuje IAR, Komisja Europejska ma plan „B”. Jej urzędnicy ciągle liczą na porozumienie najpóźniej do poniedziałku. Gdyby udało się przełamać weto Walonii, to w czwartek europejscy liderzy wraz z premierem Kanady mogliby złożyć podpisy pod umową. Wtedy, po akceptacji przez Parlament Europejski, wejdzie ona tymczasowo w życie od stycznia w części dotyczącej spraw handlowych. Część inwestycyjna zacznie obowiązywać dopiero po ratyfikacji umowy we wszystkich krajach, co potrwa zapewne kilka lat.

Źródło: tvn24bis.pl, money.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: