SuperBiz wiadomości Opłaty za parkowanie w weekend pod lupą prokuratury. Miasta nie powinny ich pobierać

Opłaty za parkowanie w weekend pod lupą prokuratury. Miasta nie powinny ich pobierać

16.09.2016, godz. 13:20
parkowanie, parkometr
parkowanie, parkometr foto: SE.pl

Samorządy nie powinny żądać od kierowców opłat za parkowanie w strefach w weekendy – uważa prokuratura. Jeżeli któryś z nich to robi, najprawdopodobniej będzie miał do czynienia ze śledczymi.

Parkowanie w strefach płatnego parkowania w czasie weekendów zazwyczaj jest bezpłatne. Niektóre miasta zdecydowały się jednak na wprowadzenie opłat. Dotyczyło to przeważnie sobót.

Ponieważ kwestia ta budziła kontrowersje, przepisy te były zaskarżane do sądów administracyjnych. Na początku kwietnia tego roku Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął sprawę uchwały wprowadzającej opłaty za parkowanie w soboty w Augustowie. Uznał, że w myśl ustawy o drogach publicznych, sobota nie jest dniem roboczym, czyli takim, w którym opłaty można pobierać.

Zobacz także: Będzie łatwiej o punkty karne! Ministerstwo szykuje surowe kary dla kierowców

Po tej decyzji Augustów wycofał się z tego rozwiązania. W ślad za nim – również inne samorządy. Z początkiem sierpnia opłaty za parkowanie w sobotę zniknęły w Pszczynie i Andrychowie. 17 września wchodzi w życia uchwała likwidująca opłaty z Oświęcimiu.

Jeżeli któryś z samorządów jeszcze nie zrezygnował pobierania pieniędzy od kierowców, w podjęciu decyzji może mu „pomóc” stanowisko Prokuratury Krajowej. Departament Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej, na polecenie Zastępcy Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda, zwrócił się do wszystkich prokuratorów z prośbą „o podjęcie niezbędnych działań na płaszczyźnie prawa cywilnego i administracyjnego, które mają wyeliminować praktyki pobieraniu od kierowców opłat za parkowanie w sposób sprzeczny z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych”.

Czytaj również: Niemal pewne: nie będzie kontrowersyjnych zmian w prawie jazdy od 2017 r.!

Okazuje się jednak, że nie wszystkie samorządy są tak chętne do rezygnowania z opłat. Cały czas obowiązują one w kilku miastach na Pomorzu (np. w Sopocie i Sierakowicach). Sprawą zajmuje się już Prokuratura Regionalna w Gdańsku, która zleciła analizę uchwał podejmowanych przez samorządy poświęconych strefom płatnego parkowania. Na skutek tej analizy Prokurator Regionalny w Gdańsku doprowadził do zaskarżenia do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych zapisów 9 uchwał.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: