SuperBiz wiadomości Opłaty za pobyt 6-latków w przedszkolach zostaną zniesione

Opłaty za pobyt 6-latków w przedszkolach zostaną zniesione

30.12.2016, godz. 13:31
Opłaty dla rodziców w szkołach
foto: SHUTTERSTOCK

Dobra wiadomość dla rodziców. Od 1 stycznia 2017 r. samorządy nie będą mogły pobierać opłat za pobyt sześciolatków w przedszkolach.

Wprowadzenie w życie tej zasady oznacza, że koszty po stronie rodziców zdecydowanie się zmniejszą – choć oczywiście nadal będą musieli oni ponosić koszty wyżywienia i, ewentualnie, uiszczać dodatkowe opłaty (takie jak np. rada rodziców).

Zniesienie możliwości pobierania opłat za pobyt sześciolatków w przedszkolach ma związek z objęciem ich od 1 stycznia 2017 r. subwencją oświatową (czyli dofinansowaniem z budżetu państwa). Aby wprowadzić w życie nowe przepisy samorządy muszą teraz zmienić swoje uchwały dotyczące wysokości opłat ponoszonych przez rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu. 

W tej chwili, niezależnie od wieku dziecka jeśli przebywa ono w przedszkolu dłużej niż pięć godzin, gminy obciążają rodziców opłatami, których wysokość same ustalają. Opłaty te nie mogą jednak wynieść więcej niż złotówka za godzinę. Od nowego roku zasady te w niezmienionej formie będą obowiązywać tylko dzieci w wieku 3-5 lat.

Czytaj również: Szkolne opłaty 2016. Za co NIE NALEŻY płacić w szkole

Co ciekawe, do niedawna koszty zawiązane z pobytem sześciolatka w zerówce w niektóych samorzadach związane były z tym, czy chodziło ono do przedszkola, czy do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej. W pierwszym przypadku opłaty były pobierane, w drugim – już nie. Teraz takiego zróżnicowania już nie będzie.

Nadal jednak kwota, jaką w ramach subwencji samorząd dostanie na 6-latka, będzie zależała od tego, w jakiej placówce się on znajdzie - np. czy będzie to przedszkole, czy oddział przedszkolny w szkole. Z rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podziału subwencji oświatowej wynika, że samorządy średnio na jednego sześciolatka w wychowaniu przedszkolnym dostaną około 4300 zł.

Źródło: MEN, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: