SuperBiz wiadomości Oscary 2016. Aktor może zarobić 480 mln zł tylko dzięki statuetce!

Oscary 2016. Aktor może zarobić 480 mln zł tylko dzięki statuetce!

29.02.2016, godz. 12:52
Leonardo DiCaprio
foto: EAST NEWS

Oscar to najbardziej pożądana nagroda w świecie filmu. W tym roku złote statuetki były przyznawane już 88. raz i znów rozbudziły nie tylko emocje, ale i sprowokowały wiele pytań, szczególnie w kontekście finansowym. Od dawna bowiem wiadomo, że Oscar wiąże się zarówno ze wzrostem prestiżu osoby, która go otrzymała, jak i jej „wartości” wśród gwiazd. Jakich sum mogą spodziewać się aktorzy po potrzymaniu wymarzonej nagrody?

Statuetka Oscara sama w sobie nie zbyt wiele warta, a nawet jeśli jej zdobywca chciałby ją sprzedać, jest to zakazane. Już sam fakt przyznania złotej figurki sprawia jednak, że portfel jej zdobywcy lub zdobywczyni będzie puchł w perspektywie czasu. I, niestety, rozróżnienie płci ma w tym wypadku duże znaczenie.

Zarobki hollywoodzkich gwiazd rozpalają wyobraźnię fanów kina na całym świecie - mniej mówi się o tym, że na rynku gwiazd nie ma równouprawnienia. Aktorki mogą liczyć na niższe gaże niż ich znani koledzy. Studenci amerykańskiego Uniwersytetu Colgate szacują, że – średnio - po zdobyciu Oscara aktor może liczyć na wzrost gaży wynoszący aż 3,9 mln dolarów (15,6 mln zł) za film, podczas gdy w przypadku najlepszej aktorki jest to tylko 0,5 mln dolarów (2 mln zł)!

ZOBACZ TEŻ: Ile kosztuje statuetka Oscara? Wartość figurki rośnie w rękach zwycięzcy

Pewność co do tych szacunków jest o tyle niższa, że kwoty zarobków hollywoodzkich gwiazd poznajemy z przecieków – oficjalnie nie udostępnia się takich danych. Bazując na szczątkowych informacjach serwis moneynation.com podaje, że zdobywca Oscara, bez względu na płeć, do końca swojej kariery może, tylko dzięki statuetce, spodziewać się otrzymania dodatkowo aż 120 mln dolarów (480 mln zł)!

Według tego samego serwisu dyskryminacja pod względem płci nie uwidacznia się w korzyściach po otrzymaniu Oscara. Jak czytamy, aktorka Halle Berry po otrzymaniu nagrody zaczęła zarabiać aż 98 proc. więcej niż wcześniej, podczas gdy zarobki Toma Hanksa zwiększyły się po Oscarze o 93 proc. Jeśli zaś wierzyć studentom Uniwersytetu Colgate, najczęściej (w przypadku aktorów, nie aktorek), gaże zwiększają się po wygranej o 81 proc.

Mówi się, że Leonardo DiCaprio, który w tym roku otrzymał Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową (w „Zjawie”), zarobił na filmie ok. 20 mln dolarów. Z kolei Brie Larson, niespodziewana tegoroczna laureatka Oscara za rolę w obrazie „Pokój”, mogła zarobić za udział w filmie od 2 do 10 mln dolarów. A więc przy następnych rolach DiCaprio będzie mógł liczyć za zarobki rzędu 35 mln dolarów, a Larson od 2,5 do ok. 20 mln dolarów.

Źródła: moneynation.com, independent.co.uk

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: