SuperBiz wiadomości Ostrzegamy: za palenie śmieci grozi kara do 5 tys. złotych

Ostrzegamy: za palenie śmieci grozi kara do 5 tys. złotych

02.11.2016, godz. 14:44
Dym z komina
foto: SHUTTERSTOCK

Wraz z sezonem grzewczym, na nowo rozpoczął się problem palenia śmieci w domach. Grożą za to wysokie mandaty i kary finansowe. Osoba, której sprawa trafi do sądu, może dostać grzywnę do 5 tys. zł – podaje PolskieRadio.pl.

Statystyczny Polak produkuje rocznie ok. 300 kg śmieci. Szacuje się, że 10-15 proc. z nich zamiast do recyklingu trafia do naszych pieców. Sławomir Brzózek z fundacji Nasza Ziemia w rozmowie z radiową jedynką podkreśla jednak, że odsetek ten wynosi raczej ok. 20 proc.
Konsekwencje palenia odpadów w domowych piecach są bardzo poważne. Jak ostrzega ekspert, uwalniamy w ten sposób do najbliższej okolicy związki siarki, węgla i azotu oraz metale ciężkie, takie jak: kadm, nikiel, chrom czy rtęć. To silne trucizny, których wdychanie może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.

Sprawdź także: Trzy miliony Polaków w nieogrzewanych mieszkaniach. Czy tak należy mierzyć biedę?

Nie powinno więc dziwić, że za takie postępowanie, przewidziano wysokie mandaty i kary finansowe.
– W postępowaniu mandatowym, kiedy strażnik prowadzi czynności w sprawie o wykroczenie może nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł. W postępowaniu sądowym zaś kara może wynieść do 5 tys. zł – wyjaśnia cytowana przez PolskieRadio.pl Monika Niżniak, rzecznik prasowy warszawskiej Straży Miejskiej.

PolskieRadio.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: