SuperBiz wiadomości Oszuści podszywają się pod BZ WBK i Państwową Inspekcję Pracy

Oszuści podszywają się pod BZ WBK i Państwową Inspekcję Pracy

30.05.2016, godz. 15:49
Uwaga na fałszywe maile od BZ WBK
Uwaga na fałszywe maile od BZ WBK foto: EAST NEWS

Oszuści udający pracowników Banku Zachodniego WBK próbują pozyskać wrażliwe dane klientów. Na dodatkowe niebezpieczeństwo są narażeni przedsiębiorcy.

W zeszłym tygodniu ofiarami phishingu, czyli wyłudzania danych osobowych, padli klienci ING Banku Śląskiego. Jak podaje Wyborcza.biz, tym razem oszuści wybrali na cel swoich ataków klientów Banku Zachodniego BZ WBK.

Adresaci otrzymują różne warianty niebezpiecznych wiadomości. Niektóre dotyczą rzekomej autoryzacji konta w Banku Zachodnim WBK, inne – blokady konta. Przestępcy posługują się m.in. domeną pkobp.com.pl.

Przeczytaj również: ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami. Sprawdź, kto jest zagrożony

W celu zachowania bezpieczeństwa nie należy odpowiadać na podejrzane maile. Tego typu wiadomości nie tylko mogą prowadzić do wycieku danych osobowych, loginów, haseł czy numerów kart płatniczych, ale również zawierają często złośliwe oprogramowanie. Po zainstalowaniu go na komputerze można śledzić działanie użytkownika. Nie należy również klikać w linki załączone do maila, ani przekazywać wiadomości innym użytkownikom. Ponadto w budzącej wątpliwości sytuacji nie powinno się udostępniać danych wrażliwych, np. swojego numeru telefonu.

To nie jedyny przypadek niebezpiecznych wiadomości elektronicznych. Jak donosi Express Ilustrowany, 26 maja oszuści podszywający się pod Państwową Inspekcję Pracy wysłali do pracowników wielu firm maile z adresu kancelaria@gip.pip.gov.pl. Z wiadomości wynikało, że PIP przeprowadzi kontrolę. Maile zawierały także oferty płatnych szkoleń. Oszuści udający urząd proponowali odpłatne kursy z zakresu bezpieczeństwa zakończone certyfikatem, podczas kiedy PIP nie świadczy tego typu usług.

Źródła: wyborcza.biz, telix.pl, expressilustrowany.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: