SuperBiz wiadomości Oszuści podszywają się pod Ruch. Uważaj na podejrzane maile

Oszuści podszywają się pod Ruch. Uważaj na podejrzane maile

17.05.2017, godz. 12:42
zakupy przez internet
foto: Pixabay.com

Cyber przestępcy nie śpią i co rusz wymyślają nowe sposoby, aby wyłudzić dane lub naciągnąć naiwnych w Internecie. Jak się okazuje, sposobnością do oszustwa może być nawet nadanie paczki, którą klienci coraz częściej odbierają, uprzednio otrzymując maila o przyjęciu zamówienia, wysłaniu przesyłki czy jej odbiorze. Tym razem naciągacze podszywają się pod Ruch, rozsyłając fałszywe wiadomości.

Podejarzane wiadomości e-mailowe, które do złudzenia przypominają te o treści „Paczka w Ruchu", od paru dni trafiają na skrzynki e-mailowe osób, które korzystały usługi odbioru przesyłek pocztowych w kioskach Ruch.

Zobacz także: Uwaga na oszustów! Wyłudzali dokumenty i zaciągali pożyczki pod zastaw nieruchomości

Jej dokładna treść, jak podaje portal zaufanatrzeciastrona.pl to: "Jest! Twoja paczka o numerze 21000555664552 po podróży dotarła prosto od nadawcy do wybranego przez Ciebie punktu prowadzącego usługę <>. Teraz czeka aż wybierzesz dogodną dla siebie porę i ją odbierzesz. Kod odbioru: 69**1. Pełny kod odbioru, oraz numer przesyłki znajdziesz w załączonym liście przewozowym. Kod pozwalający otworzyć list: CYeTnbeP9. Pamiętaj, że przesyłka będzie czekać na Ciebie przez 5 dni. Odbierz ją jak najszybciej i ciesz się już dziś z zakupów".

W wiadomości pojawiają się niektóre dane odbiorcy przesyłki, które hakerzy mogli zdobyć podczas wycieku danych. Kod odbioru nie jest podany w całości, a więc otrzymujący maila jest zmuszony otworzyć załącznik w wiadomości, by dowiedzieć się więcej. To w nim kryje się wirus.

Oszustwo takie zdarzyło się po raz pierwszy, dotychczas usługa „Paczka w Ruchu" nie padła ofiarą ataku cyber przestępców. Podobne sytuacje fałszywych maili zdarzały się dotychczas w Paczkomatach, przy zakupach na Allegro czy przy wykorzystaniu kodów i promocji, które miały zachęcić użytkowników do wysyłania smsów premium. Procedura konkursowa kończyła się fiaskiem, a po jakimś czasie dopiero – kiedy oszukanych były setki czy tysiące osób – prawda o oszustwie wychodziła na jaw. Pieniędzy jednak nikt już później nie odzyska.

 

Źródło: wp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: