SuperBiz wiadomości Oszuści robili interes na cukrze. Wyłudzili z budżetu 36 mln złotych

Oszuści robili interes na cukrze. Wyłudzili z budżetu 36 mln złotych

14.09.2016, godz. 12:00
CBŚP
foto: cbsp.policja.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą z Włocławka, wyłudzającą podatek VAT na sprzedaży cukru. Oszuści wystawili fikcyjne faktury na ponad 70 tys. ton mieszkanki cukru wartego ponad 260 mln zł. Skarb Państwa mógł stracić z tego tytułu nawet 36 mln zł.

Jak ustalili policjanci, wśród firm zaangażowanych w przestępczy proceder były zarówno firmy legalne, jak i tzw. firmy-słupy, zakładane tylko na potrzeby przestępcze.

Na czym polegał przekręt?

Mechanizm działania grupy polegał na fikcyjnym kupnie mieszanki spożywczej cukru z ekstraktem herbaty, który następnie fakturowo był sprzedawany pomiędzy kilkoma polskimi podmiotami. Potem trafiał do spółki, w której rzekomo następowało jego rozdzielenie na cukier i herbatę, a następnie oba produkty sprzedawano do kolejnych spółek. W tym momencie następowała zmiana stawki podatku VAT.

Czytaj też: Przekręt na 40 mln zł w Opolu. Sprzedawali rozpuszczalnik jako olej napędowy!

„Mieszanka spożywcza była obłożona stawką 23 proc., natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier już tylko 8 proc. Firma rozdzielająca produkt, po jego dalszej odsprzedaży występowała o zwrot różnicy podatku. Następnie cukier poprzez kolejne spółki był sprzedawany za granicę w stawce 0 proc. i podmiot sprzedający występował o zwrot podatku do właściwego urzędu. Cukier wracał do kraju ponownie jako mieszanka" – tłumaczy w komunikacie CBŚP.

Przestępcy wyłudzili 36 mln złotych

Funkcjonariusze zabezpieczyli tysiące dokumentów księgowych i transportowych dotyczących sprawy, na podstawie których ustalili, że przez półtora roku działalności, przestępcy wystawili fikcyjne faktury na ponad 70 tys. ton mieszkanki cukru wartego ponad 260 mln zł. Wyłudzili w ten sposób ze Skarbu Państwa ponad 36 mln zł.

CBŚP zatrzymało 18 mężczyzn

Do tej pory zatrzymano 18 mężczyzn, którzy usłyszeli łącznie 72 zarzuty, w związku z wyłudzeniami podatku VAT, praniem brudnych pieniędzy i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani to mieszkańcy województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i śląskiego, w wieku od 30 do 60 lat.
Nadzór nad sprawą prowadzi Prokuratura Okręgowa we Włocławku.

Źródło: CBŚP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: