SuperBiz wiadomości Oszuści sprzedają relikwie siostry Faustyny [GALERIA]

Oszuści sprzedają relikwie siostry Faustyny [GALERIA]

24.09.2016, godz. 15:44
Fałszywe relikwie siostry Faustyny
Fałszywe relikwie siostry Faustyny foto:

Do sieci trafiły fałszywe relikwie siostry Faustyny. Zostały wystawione za 2,5 tys. dolarów na eBayu. Relikwie II stopnia rzekomo zawierają krew zmarłej blisko 80 lat temu świętej.

Jak donosi Nasz Dziennik, pojawił się nowy typ oszustów, którzy żerują na uczuciach religijnych osób wierzących. Na aukcji internetowej w Stanach Zjednoczonych wystawiono fałszywe relikwie krwi św. Faustyny. Cena zakupu wynosi 2,5 tys. dolarów (ok. 9 579,24 zł wg średniego kursu walut NBP z dnia 24 września). Gazeta ostrzega, że towar został opatrzony nieważnym certytikatem ze sfałszowanym podpisem i pieczęcią kard. Stanisława Dziwisza. Jak podaje Wprost, wicekanclerz krakowskiej kurii Krzysztof Tekiel zaprzeczył, jakoby kardynał posługiwał się insygniami widniejącymi na zdjęciu z aukcji.

Zobacz również: Handel dziełami sztuki w Polsce

Ustaliliśmy, że relikwie wystawił użytkownik o nazwie „relictis". Ma on 100 proc. pozytywnych komentarzy na eBayu. Z opisów klientów wynika, że handlował w przeszłości nie tylko relikwiami siostry Faustyny, ale także – św. Elżbiety, św. Polikarpa i papieża Jana Pawła II.

Sprawa została zgłoszona do krakowskiej kurii przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, z którego wywodziła się siostra Fastyna. Zakonnice rezydujące na krakowskich Łagiewnikach dysponują autentycznymi relikwiami świętej. Po kanoniznacji zmarłej w1938 r. siostry Faustyny Kowalskiej, jej relikwie trafiły również do sanktuarium w Płocku.

Zobacz również: Obraz Polaka sprzedany – za 1 mln zł. To kolejny rekord Fangora

Ciekawostkę stanowi fakt, że na Allegro rzekome relikwie świętej można kupić za 38 złotych. Użytkownik o nicku „dueso" wystawił w tej cenie medalik, który zawiera rzekomo rąbek z materiału, w którym spoczywały kości św. Faustyny. Zgodnie z prawem kanonicznym, handel relikwiami nie jest dozwolony.

Źródła: rp.pl, wprost.pl, ebay.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: