SuperBiz wiadomości „Oszust stulecia” dostanie 2 mln zł odszkodowania!

„Oszust stulecia” dostanie 2 mln zł odszkodowania!

08.06.2016, godz. 12:06
Jerome Kerviel
Jerome Kerviel foto: Reuters

Jerome Kerviel to były pracownik banku Societe Generale, którego oskarża się o to, że działał na niekorzyść instytucji, przez co straciła ona aż 4,9 mld euro (21,3 mld zł). Kerviel od początku nie przyznaje się do winy, twierdząc, że jego szefostwo akceptowało lewe interesy. Wczoraj, 7 czerwca, sąd w Paryżu poniekąd przyznał mu rację. Uznał, że Kerviela niesłusznie zwolniono z pracy i przyznał mu aż 455 tys. euro (ok. 2 mln zł) odszkodowania.

Do defraudacji na wielką skalę dochodziło w banku Societe Generale w latach 2007-2008. Dopuścił się ich makler Jerome Kerviel. Operował on nielegalnie funduszami banku, w czym nie przeszkadzały mu ograniczone kompetencje. Wykorzystywał bowiem znajomość zabezpieczeń banku. Na jego działalności instytucja straciła aż 4,9 mld euro, co wyszło na jaw po kontroli wewnętrznej w Societe Generale. Bank zwolnił maklera, którego media okrzyknęły oszustem stulecia. Kerviel po kilkuletnim procesie został też skazany za oszustwo. Dziś odbywa karę pięciu lat pozbawienia wolności (w tym dwóch w zawieszeniu), korzystając z opaski elektronicznej.

ZOBACZ TEŻ: We Włoszech możesz kraść, jeśli jesteś głodny!

Cała sprawa od początku wywoływała kontrowersje nie tylko z powodu gigantycznej kwoty, którą stracił bank. Sam Kerviel nie przyznaje się bowiem do winy. Owszem, potwierdza, że dokonywał lewych transakcji, ale twierdzi, że wszystko to odbywało się za zgodą jego przełożonych, którzy liczyli na duże zyski. Wczoraj paryski sąd wydał przełomowy wyrok. Uznał, że bank faktycznie wiedział o działaniach Kerviela. Przyznał „oszustowi stulecia” odszkodowanie za zwolnienie go z pracy, stwierdzając, że było niesłuszne!

ZOBACZ TEŻ: Skandaliczny wyrok. „Pijany kierowca może przekupić policjantów”

Sędziowie uznali, że byłemu maklerowi należy się 455 tys. euro odszkodowania, z czego 80 tys. ma zostać wypłacone natychmiast. Do tego Kerviel może liczyć na bonus za 2007 r., którego wcześniej mu nie wypłacono, a który wynosi 300 tys. euro (1,3 mln zł). Kerviel nie krył zadowolenia z takiej decyzji sędziów. Oburzony jest nią z kolei adwokat reprezentujący Societe Generale, który już zapowiedział apelację.

Źródła: tvn24bis.pl, businessinsider.com.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: