SuperBiz wiadomości Oto powód, przez który Brytyjczycy płacą w Lidlu mniej niż Polacy

Oto powód, przez który Brytyjczycy płacą w Lidlu mniej niż Polacy

28.07.2017, godz. 10:41
Lidl
foto: Materiały prasowe

Niektóre produkty marek własnych sieci Lidl w brytyjskich sklepach są sporo tańsze niż w Polsce, mimo że poza ceną, niczym się nie różnią. Przedstawiciele sieci Lidl zdradzili nam, dlaczego tak się dzieje. Oto powód.

Jak poinformował w czwartek portal Superbiz.pl, narzędzia, które pojawią się w nowej ofercie Lidla w Polsce, można kupić obecnie również w Wielkiej Brytanii. Z tą różnicą, że za kilkadziesiąt złotych mniej. Brytyjska cena wyrzynarki 800 W marki Parkside jest blisko30 zł niższa, zaś akumulatorowego urządzenia 4 w 1 w walizce – ponad 46 zł.

Zobacz więcej: Za te same produkty w Lidlu płacimy słono więcej niż Brytyjczycy

W środę internet obiegła zaś grafika, na której jeden z użytkowników portalu wykop.pl zestawił ceny tych samych produktów odzieżowych dostępnych w sieci Lidl w Polsce i Wielkiej Brytanii. Różnica kosztów jest nawet trzykrotna. Za dziecięce majtki klienci w Polsce musieli zapłacić 19,99 zł, zaś Brytyjczycy jedynie 1,79 funta, czyli według aktualnego kursu 8,50 zł. Podczas gdy cena spódniczki w Polsce wynosiła 19,99 zł, na Wyspach było to 1,25 funta, czyli 5,94 zł.

Z czego wynika różnica cen?
Podstawą kształtowania cen są warunki na danym rynku, m.in. popyt i podaż, koszty transportu do danego kraju, koszty magazynowania, wysokość VAT-u, różnice w kursach walut, gusta i preferencje konsumentów – wyjaśnia Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska.
Jak dodaje, warto zwrócić uwagę, że stawka podatku VAT dla odzieży dziecięcej w Wielkiej Brytanii wynosi 0 proc. oraz na to, że duży wpływ na finalną cenę produktu ma cena zakupu od producenta warunkowana wielkością oraz liczbą składanych zamówień w ciągu roku.

Czytaj też: Lidl chce podbić rynek szybkich, małych zakupów. Testuje sklep Lidl Express

Ceny poszczególnych produktów są ustalane indywidualnie przez spółki narodowe Lidl, będące autonomicznymi podmiotami. Warto podkreślić, iż misją Lidl Polska jest nieustanne, każdego dnia, oferowanie klientom wysokiej jakości produktów w atrakcyjnych niskich cenach. Szczególne akcje promocyjne realizowane są przez spółki narodowe Lidl niezależnie. Naturalnym dla gospodarki rynkowej jest to, że ceny pewnych produktów będą niższe w Polsce, a dla innych wyższe niż te obowiązujące w Wielkiej Brytanii – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz.

Zobacz również: Drożyzna atakuje! Zobacz, które produkty i usługi podrożały

Przedstawicielka firmy Lidl Polska, zwróciła także uwagę, że w ostatnim czasie w ofercie krajowych sklepów sieci znajdowało się również wiele tańszych artykułów przemysłowych oraz tekstyliów. Były to m.in.
Piżama męska – cena w PL-24,99 zł; cena w WB -5,99 GBP (28,57 zł);
Baleriny damskie – cena w PL – 12,99 zł; cena w WB – 2,99 GBP (14,26 zł);
Tunika jeansowa damska – cena w PL -39,99 zł; cena w WB – 9,99 GBP (47,65zł);
Kosiarka elektryczna – cena w PL – 199 zł; cena w WB - 49,99 GBP (238,45 zł);
Maszyna do szycia – cena w PL – 379 zł; cena w WB -89,99 GBP (429,25 zł);

Źródło: Superbiz.pl, Twitter, Lidl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: