SuperBiz wiadomości Owoce i warzywa dla pracowników i kontrahentów

Owoce i warzywa dla pracowników i kontrahentów

01.09.2016, godz. 14:15
Warzywa, owoce, jedzenie
foto: SHUTTERSTOCK

Na firmowych spotkaniach słodkie i słone przekąski coraz częściej zastępowane są świeżymi warzywami i owocami. Nowy ekotrend wkracza do naszego biznesu.

Zdrowe żywienie jest na topie. Firmy, które chcą wpisać się w ten trend odchodzą od serwowania gościom słodkich i słonych przekąsek. Coraz częściej na spotkaniach biznesowych pojawiają się świeże warzywa, owoce i niesłodzone soki.

Zmiany widać też w ofercie dla samych pracowników. W popularnych szafach z przekąskami coraz częściej znajdują się np. chipsy z suszonych jabłek czy kanapki z chrupkiego pieczywa.

Zdarza się, że pracodawca ustawia w firmie skrzynki z sezonowymi owocami (jabłkami, gruszkami, brzoskwiniami). Pracownicy na drugie śniadanie mogą sobie zjeść świeże owoce zamiast słodkich ciastek czy tłustych kanapek.

Zobacz: Drożdżówki wracają do szkolnych sklepików

Na takiej modzie mogą skorzystać wszyscy. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia człowiek powinien zjadać owoce i warzywa 5 razy dziennie. Dzięki temu długo zachowa dobrą kondycję ciała i umysłu.  A słodkie czy słone przekąski w naszym menu powinny pojawiać się sporadycznie.

Źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: