SuperBiz wiadomości Pajęczyna PiS. Kaczyński rozdał tysiąc państwowych posad

Pajęczyna PiS. Kaczyński rozdał tysiąc państwowych posad

16.01.2017, godz. 12:47
Jarosław Kaczyński
foto: Super Express

"Puls Biznesu" opublikował aż tysiąc nazwisk osób z PiS: członków partii, ich rodzin oraz znajomych, którzy dzięki przejęciu władzy przez partię Jarosława Kaczyńskiego, znaleźli zatrudnienie w państwowych spółkach. "Dobra zmiana" w ciągu roku obdarowała posadami więcej osób niż koalicja PO-PSL przez 5 lat.

- Zajęliśmy się sprawami Polaków, rozwiązujemy problemy, wprowadzamy zmiany, reformy, to nie jest łatwe, popełniamy też błędy. I z tych błędów wyciągamy wnioski. To również nas od poprzedników różni. Jeżeli były takie przypadki jak w spółkach skarbu państwa, to następuje przecież zmiana - mówiła w RMF FM premier Beata Szydło pod koniec zeszłego roku.

Zobacz również: Kaczyński o nadużyciach PiS. „Ten nieszczęsny Misiewicz nie powinien się zdarzyć"

Szefowa rządu nie chciała wówczas komentować wielu konkretnych przypadków nepotyzmu w PiS i enigmatycznie dodała, że "zmiany w spółkach są naturalne, kiedy przychodzi nowa ekipa". - Rzecz w tym, żeby stanowiska obejmowały osoby kompetentne i tak będzie, bo rząd przygotowuje nowe zasady nadzoru w spółkach skarbu państwa - podkreśliła Szydło.

Rozdawanie posad w partii Jarosława Kaczyńskiego to drażliwy temat. Po 8 latach życia w opozycji PiS ze zdwojoną siłą przystąpił do rozdawnictwa z politycznego klucza. Tak wynika z obszernych materiałów poniedziałkowego "Pulsu Biznesu", który opublikował listę 1000 nazwisk nominatów PiS. - Nasza lista ilustruje to, o czym mówią politolodzy: że zarówno tempo, jak też intensywność zmian personalnych wprowadzanych przez PiS są rekordowe - czytamy w gazecie.

Lista wstydu PiS
Jednym z członków zarządów w PKO BP jest były partyjny działacz PiS, Maks Kraczkowski - otrzymał posadę wiceprezesa największego banku w Polsce bez "żadnych doświadczeń w zarządzaniu spółkami".

Inny przykład? Były poseł PiS Andrzej Jaworski, który zasiada w zarządzie PZU i PZU Życie oraz dwóch radach nadzorczych spółek z grupy ubezpieczyciela. Jak podkreśla "PB", kariera Jaworskiego przyspieszała zawsze, gdy rządził PiS.

Dalej pojawia się też m.in. nazwisko prezesa TVP Jacka Kurskiego, jednego z bardziej znanych do nie dawna posłów PiS czy Zbigniewa Girzyńskiego, który wykonuje zlecenia dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Sprawdź także: Praca po znajomości? Tak, jeśli chodzi o naszego znajomego

Rodzina na swoim
"Dobra zmiana" nie tylko zatroszczyła się o posłów, senatorów i działaczy PiS. Ale również o ich znajomych oraz rodziny. Syn europosła Ryszarda Czarneckiego został doradcą w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, a jego żona członkinią rady nadzorczej Armatury Kraków z grupy PZU. Z kolei mąż wiceminister edukacji Teresy Wargockiej, jest zastępcą dyrektora biur administracyjno-budżetowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A brat szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego pełni funkcję p.o. dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi.

Magdalena Hałas to córka posłanki PiS Teresy Hałas, pracuje jako zastępczyni kierownika Stada Ogierów w Białce. Mąż posłanki Izabeli Kloc, Janusz Kloc (skarbnik PiS w powiecie mikołowskim) jest pracownikiem biura prezesa ANR. Rafał Mucha - brat Pawła Muchy, doradcy prezydenta Andrzeja Dudy kandydat PiS w wyborach do Sejmu, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych w Elektrowni Dolna Odra (PGE).

O Elżbiecie Piwoński, wiceprezes Enei Wytwarzanie pisaliśmy jako pierwsi (czytaj TUTAJ). To żona Dariusza Piwońskiego, radnego PiS w Kozienicach i doradcy zarządu w Enea Centrum. Dodatkowo Piwoński zasiada w radzie nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Białystok (Enea). Z kolei bart Bogdana Święczkowskiego (prokuratora krajowego i wiceministra sprawiedliwości) - Piotr, jest pracownikiem biura bezpieczeństwa i audytu PKP Cargo.

 

Pełna lista nazwiska w dzisiejszym wydaniu "Pulsie Biznesu".


Źródło: "Puls Biznesu"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: