SuperBiz wiadomości Panama Papers. Dokumenty są już dostępne w internecie

Panama Papers. Dokumenty są już dostępne w internecie

10.05.2016, godz. 13:40
Dokumenty Panama Papers są już dostępne w internecie
Dokumenty Panama Papers są już dostępne w internecie foto: SHUTTERSTOCK

161 podmiotów z Polski ukrywało dochody w rajach podatkowych. W poniedziałek wieczorem Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) udostępniło dane z kancelarii Mossack Fonseca online.

Baza ujawniona przez ICIJ znajduje się pod adresem offshoreleaks.icij.org. (Niestety 10 maja system był przeciążony i nie działał prawidłowo.) Strona umożliwia wyszukiwanie konkretnych nazwisk i firm, przeglądanie danych na temat wybranego państwa, w tym raju podatkowego, a także śledzenie różnych powiązań na diagramach.

Łącznie Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych udało się zebrać 11,5 mln dokumentów z różnych lat, od 1977 do początku 2016 roku. Wśród nich znajdują się e-maile, pdf-y, zdjęcia i wyciągi pochodzące z kancelarii Mossack Fonseca. Panamskie biuro potwierdziło ich wiarygodność.

Do sieci trafiły informacje na temat ok.200 tys. firm, funduszy i fundacji, które unikały płacenia podatków w rodzimych krajach. Mają one powiązania z podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Prawdopodobnie w wielu przypadkach były to fikcyjne firmy z fikcyjnym zarządem (spółki offshore), które wykorzystuje się do prania brudnych pieniędzy. Wśród obywateli Polski aż 161 podmiotów ma powiązania z podmiotami funkcjonującymi w 21 światowych rajach podatkowych.

Przeczytaj także: Co Polska zrobiła w sprawie Panama Papers? Jest specjalny zespół

Do internetu trafiły dane 146 osób mających konotacje z firmami offshore (officers), 17 pośredników (intermediaries) oraz 136 podejrzanych adresów. Łącznie za fasadą rajów podatkowych ukrywało się 161 podmiotów z Polski. W bazie danych ICIJ znalazły się m.in. nazwiska: polityka Pawła Piskorskiego, założyciela TVN Mariusza Waltera oraz milionerów, Marka i Gabrieli Profus.

Twórcy bazy podkreślają, że ujawnione postaci mogły działać zgodnie z literą prawa. „Nie zamierzamy sugerować, ani implikować, że którekolwiek z osób, firm lub innych podmiotów zawartych w bazie ICIJ (...) złamały prawo lub działały niestosownie" - zapewniają autorzy projektu na oficjalnej stronie internetowej.

Może zainteresować cię również: Afera Panama Papers. Najważniejsze fakty. Polski wątek: Piskorski

Część dokumentów kancelarii Mossack Fonseca trafiła do internetu już kilka tygodni temu. Kompromitujące dane dotyczyły m.in. 140 polityków i osób pełniących funkcje publiczne. Na liście bogaczy lokujących znaczne kwoty pieniędzy w spółkach offshore znaleźli się m.in. premier Islandii Sigmundur David, małżonka prezydenta, Islandii Olafura Ragnara Grimssona, oraz członek hiszpańskiego rządu. W bazie figurują również osoby powiązane z trzema prezydentami: Władimirem Putinem (Rosja), Xi Jinpingiem (Chiny) i Baszarem el-Asadem (Syria), a także ludzie z grona argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego i hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara.

Pod koniec kwietnia Prokuratura Krajowa w Warszawie powołała specjalny zespół prokuratorów, który bada polskie wątki w aferze Panama Papers. W śledztwo zaangażowały się także: Centralne Biuro Antykorupcyjne, Ministerstwo Finansów oraz urzędy skarbowe.

Gabriel Zucman, francuski ekonomista szacuje, że klienci Mossack Fonseca mogli wyprowadzić z systemów podatkowych 7,6 bln dolarów. Najwięcej powiązań z Panama Papers mają obywatele Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Hong Kongu, Szwajcarii, Chin i Wielkiej Brytanii. Top listę rajów podatkowych tworzą: Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Panama, Bahamy, Seszele i Samoa.

Źródła: offshoreleaks.icij.org, tvn24bis.pl, polityka.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: