SuperBiz wiadomości Państwo umorzy 40 mld zł długu Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych!

Państwo umorzy 40 mld zł długu Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych!

05.10.2016, godz. 15:32
kancelaria premiera
foto: Super Express

Czas skończyć z fikcją lansowaną przez dawną władzę – tak minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, umotywował wczoraj umorzenie FUS-owi prawie 40 mld zł długu wobec Skarbu Państwa. Od tej pory Fundusz ma być zasilany dotacjami państwowymi.

Umorzenie długu zakłada tzw. ustawa okołobudżetowa przyjęta wczoraj przez rząd. Dokument ten jest uzupełnieniem do ustawy budżetowej i mówi o rozwiązaniach służących jej realizacji. Minister Kowalczyk był pytany podczas wczorajszej konferencji prasowej o zapis, który zakłada umorzenie Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych zadłużenia w wysokości 39,2 mld zł. Potwierdził, że Rada Ministrów zaaprobowała to rozwiązanie. - Poprzednia ekipa rządząca udawała, że deficyt w Funduszu jest niższy niż w rzeczywistości. FUS zaciągał pożyczki z budżetu państwa, my odeszliśmy od sztuczności tych zabiegów księgowych. Nie będzie już pożyczek, a wszelkie braki będą finansowane z dotacji – zapowiedział Kowalczyk.

ZOBACZ TEŻ: Nie będzie jednego modelu zarządzania spółkami Skarbu Państwa!

FUS zapożyczał się, aby utrzymać finansowanie świadczeń gwarantowanych przez państwo, na które brakuje środków. Zadłużenie wobec Skarbu Państwa powinno zostać spłacone do 31 marca 2017 r. Jasne jednak było, ze FUS tych pieniędzy nie ma. Według rządu, anulowanie zadłużenia „pozostanie bez wpływu na wynik sektora finansów publicznych i dług publiczny, będzie też neutralne z punktu widzenia stabilizującej reguły wydatkowej” - podaje wyborcza.biz.

Źródła: money.pl, wyborcza.biz

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: