SuperBiz wiadomości Rząd zapłaci Kościołowi 72 mln zł odszkodowania za grunty na poznańskiej Malcie

Rząd zapłaci Kościołowi 72 mln zł odszkodowania za grunty na poznańskiej Malcie

03.02.2017, godz. 14:41
Rząd zapłaci Kościołowi 72 mln zł odszkodowania
foto: Super Express

Parafia z Poznania dostanie od Skarbu Państwa gigantyczne odszkodowanie za ziemie na terenie Malty i fragment Jeziora Maltańskiego, które utraciła w czasach PRL-u. W ramach zawartej w sądzie ugody kościół zgodził się zrezygnować z 12 mln zł odsetek – informuje tvn24.pl.

Bajońska kwota, która pochodzi z naszych podatków, trafi do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Jerozolimskiego Za Murami. W 2005 r. kościół wystąpił na drodze sądowej o odszkodowanie za 15 ha gruntów w okolicy poznańskiego jeziora Malta, które odebrała mu władza ludowa. Początkowo żądał od Skarbu Państwa, Agencji Nieruchomości Rolnych i Miasta Poznań 98 mld zł, zwrotu ziemi lub gruntów zamiennych. Pieniądze powinny zasilić kościelną kasę jeszcze w tym miesiącu.

Zobacz także: Kościół nie zapłaci składki audiowizualnej? Zobacz, które instytucje dostaną ulgi

Kościół ma prawo do roszczeń zgodnie z ustawą o stosunkach z państwem z 1989 roku. W 2015 r. Sąd Okręgowy przyznał mu 70 mln zł odszkodowania za 13 ha gruntów. Pozostały obszar zajmuje Jezioro Maltańskie. W zeszłym miesiącu miała odbyć się kolejna sprawa w Sądzie Apelacyjnym, jednak w międzyczasie strony zawarły porozumienie.

Oprac. na podst. tvn24.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: