SuperBiz wiadomości Papież podróżuje polskimi pojazdami! Czym możemy się pochwalić? [GALERIA]

Papież podróżuje polskimi pojazdami! Czym możemy się pochwalić? [GALERIA]

29.07.2016, godz. 13:41
TRANSPORT PAPIEŻA NA ŚDM.
TRANSPORT PAPIEŻA NA ŚDM. foto: Super Express

Papież Franciszek przemieszcza się po Polsce w pojazdach z naszych rodzimych fabryk, nie tylko w niemieckim Volkswagenie Golfie i japońskim Isuzu D-Maxie. Z Częstochowy do Krakowa wrócił wojskowym śmigłowcem polskiej produkcji, a w stolicy Małopolski pozdrawiał pielgrzymów z polskiego tramwaju.

Podczas swojej wizyty w Krakowie papież Franciszek odbył podróż jednym z tramwajów marki PESA. Mieszkańcy miasta korzystają na co dzień z pojazdów PESY. Ojciec Franciszek odbył przejażdżkę w tramwaju, który specjalnie na tę okoliczność został pomalowany w sztandarowe barwy ŚDM 2016. Aby upamiętnić to wydarzenie, władze Krakowa zdecydowały, że pojazd w nowej wersji kolorystycznej będzie w dalszym ciągu realizował standardowe kursy.

Podczas wycieczki po mieście papieżowi towarzyszyła młodzież z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – osoby wytypowane przez Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika" oraz Zakon Kawalerów Maltańskich. Pomysł na wspólny przejazd zrodził się w Komitecie Organizacyjnym ŚDM 2016. W ten sposób organizatorzy postanowili uczcić pontyfikat św. Jana Pawła II – postaci szczególnie bliskiej Polakom i mieszkańcom Małopolski. (Jan Paweł II urodził się w Wadowicach pod Krakowem.)

Przeczytaj również: Papież Franciszek zawstydził polskich biskupów. Na ŚDM jeździ VW golfem

Kolejnym ukłonem w stronę polskich wiernych jest wybór śmigłowca, w którym podróżuje papież. Specjalnie na przyjazd ojca Franciszka został przygotowany kultowy śmigłowiec wojskowy W-3 „Sokół". Ultra-bezpieczny sprzęt w wersji VIP udostępnił na tę okoliczność PZL Świdnik.

Śmigłowiec polskiej produkcji jest wykorzystywany w lotnictwie od 1985 roku. Powstały różne warianty modelu W-3 „Sokół": pasażerski, sanitarny, ratowniczy, pasażersko-transportowy, dźwigowy i przeciwpożarowy. Opracowano także wersje wojskowe – właśnie taki śmigłowiec przygotowano na wizytę papieża.

Może cię zainteresować: Papież Francieszek tankuje na Orlenie [ZDJĘCIA]

Bezpieczeństwo papieskich lotów zabezpiecza 90 pracowników, m.in. piloci i technicy z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w krakowskich Balicach. Lot papieski ma status HEAD, który przyznaje się wyłącznie osobom piastującym najważniejsze stanowiska. Na pokładzie śmigłowca mieści się ośmiu pasażerów, a dodatkowo przewidziano dwa miejsca dla załogi.

Sokół w wersji VIP jest przystosowany do lotów w każdych warunkach atmosferycznych. W eksploatacji znajduje się od 1985 roku. Jest ceniony nie tylko ze względu na wysoką jakość i bezpieczeństwo, ale także – wygodę. Wnętrze pojazdu zostało wygłuszone i wyposażone w klimatyzację. Dodatkowo podczas pierwszego odbytego śmigłowcem lotu z Częstochowy do Krakowa papież Franciszek miał do swojej dyspozycji sprzęt audio-wideo i aparat telefoniczny umożliwiający rozmowy na pokładzie. Polskie siły powietrzne dysponują tylko pięcioma takimi śmigłowcami.

Źródła: krakow2016.com, tvn24bis.pl, dziennikwschodni.pl, samolotypolskie.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: