SuperBiz wiadomości Paraolimpijczycy zawstydzili olimpijczyków. Ale dostaną mniejsze premie za medale

Paraolimpijczycy zawstydzili olimpijczyków. Ale dostaną mniejsze premie za medale

25.09.2016, godz. 06:00
Natalia Partyka
Natalia Partyka foto: EAST NEWS

Igrzyska olimpijskie w Rio na 3 tygodnie przykuły uwagę całego świata. W największej imprezie sportowej Polacy zgarnęli jedynie 11 krążków. W mniej nagłaśnianej paraolimpiadzie niepełnosprawni kadrowicze zawstydzili pełnosprawnych sportowców i przywieźli z Brazylii aż 39 medali! Mimo to otrzymają mniejsze nagrody pieniężne.

Biało-czerwoni przywieźli z olimpiady w Rio 11 krążków, czyli o jeden więcej niż z trzech poprzednich imprez w Londynie, Pekinie oraz Atenach. Ostatniego dnia zawodów końcowy wynik medalowy Polaków mogli poprawić piłkarze ręczni, ale w walce o brąz ulegli Niemcom (25:31).

Zobacz także: Polscy medaliści w Rio dostaną sztabki złota od Kulczyków

Klasyfikację medalową wygrali Amerykanie gromadząc aż 121 medali (46 złote, 37 srebrne i 38 brązowych). Na drugim miejscu podium klasyfikacji medalowych znaleźli się Brytyjczycy z sumą 67 krążków (kolejno: 27, 23, 17), a na trzecim miejscu Chińczycy 70 (26, 18, 26).

Biało-czerwoni zajęli 33. miejsce z dwoma złotymi medalami, trzema srebrnymi oraz sześcioma brązowymi. W sumie polscy zawodnicy otrzymają za medale 1 664 200 złotych.

Po tradycyjnych igrzyskach zwyczajowo odbyły się te paraolimpijskie. I choć większość kibiców nad Wisłą nie zna wielu niepełnosprawnych sportowców, którzy reprezentowali Polskę, to przynieśli oni więcej dumy swojej ojczyźnie niż pełnosprawni olimpijczycy.

Polska kadra paraolimpijczyków wywalczyła 39 medali! W tym 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W klasyfikacji medalowej dało to 10. miejsce.

Ministerstwo Sportu informuje, że medalistów obu imprez traktuje jednakowo i wynagradza identycznymi premiami. Za złoto wypłaca 64,4 tys. zł, za srebro 46 tys. zł, a brąz 36,8 tys. zł. Problem zaczyna się przy nagrodach pieniężnych komitetów olimpijskich i paraolimpijskich.

PKOl nie szczędził grosza dla pełnosprawnych olimpijczyków. Komitet podzielił premie na kilka kategorii (więcej na ten temat TUTAJ), ale większość sportowców za wygrane indywidualne otrzymała: 120 tys. zł, 80 tys. zł lub 50 tys. zł (kolejno za medal złoty, srebrny i brązowy).

Ile na nagrody przeznaczy Polski Komitet Paraolimpijski? Ani złotówki. - Polski Komitet Paraolimpijski nie dysponuje obecnie środkami finansowymi w budżecie, aby przeznaczyć fundusze na nagrody dla medalistów igrzysk paraolimpijskich Rio 2016 - dowiedział się Superbiz.pl.

Aby to w przyszłości zmienić PKPar podpisał umowy sponsoringowe z firmą PKN Orlen i marką 4F oraz prowadzi rozmowy z nowymi potencjonalnymi partnerami Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Sprawdź koniecznie: Rio 2016. Wiemy, ile zarobili Polacy. A zagraniczni sportowcy?

Medaliści Igrzysk Paraolimpijskich, którzy zakończą karierę, mogą też również liczyć na emeryturę sportową.  Świadczenie przyznawane jest na wniosek sportowca. W tym roku jego wysokość wynosi 2623,38 zł miesięcznie brutto (sportowcy muszą odprowadzić od tej sumy podatek, ale bez składek ZUS).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: