SuperBiz wiadomości Parlament Europejski chce uregulować usługi typu Uber

Parlament Europejski chce uregulować usługi typu Uber

16.06.2017, godz. 14:10
Uber
foto: SHUTTERSTOCK

Sharing economy, tzw. ekonomia współdzielenia to nowy trend, który szturmem zdobywa serca kolejnych użytkowników platform cyfrowych. Airbnb, Uber, Envelo czy inne aplikacje umożliwiające dzielenie się dobrem wspólnym z innymi wciąż jednak wzbudzają sporo kontrowersji ze względu na nieuregulowaną sytuację prawną. Parlament Europejski chce zająć się stworzeniem przepisów, które uregulują usługi gospodarki dzielenia się.

Parlament Europejski ma zająć się tworzeniem przepisów, które będą regulować zasady działania gospodarki współdzielenia, w ramach której działają takie usługi jak Uber czy Airbnb. Europosłowie chcą, aby nowe przepisy chroniły zarówno pracowników, jak i konsumentów. Ma zostać wprowadzony m.in. podział na usługodawców profesjonalnych, którzy zajmują się zawodowo prowadzeniem biznesu w ramach sharing economy i tych którzy chcą tylko sporadycznie „dorobić".

Sprawdź również: Uber tymczasowo zakazany w Brnie. Jest decyzja sądu

Na platformy ma zostać narzucony obowiązek informowania konsumentów w sposób jasny i przejrzysty o ich prawach, ochronie, która im przysługuje w przypadku każdej transakcji oraz systemie składania skarg i ubiegania się o odszkodowanie. Uregulowana ma zostać kwestia odpowiedzialności za wadliwość usługi, tj. czy za nieudaną transakcję odpowiada platforma czy usługodawca.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego wskazuje także na konieczność regulacji sytuacji pracowników, zatrudnionych są w ramach sharing economy. Według europosłów powinni mieć ochronę prawną i socjalną oraz jasno określone warunki pracy. Kwestią do ustalenia są także dokładne wytyczne dotyczące płacenia podatków.

Zobacz także: Ile kosztuje jazda z Uberem? Czy jest taniej niż taksówką? [SONDA]

Sharing economy zyskuje ostatnio na popularności głównie za sprawą Ubera, jednak wciąż nie brakuje kontrowersji w obliczu protestu taxówkarzy i postrzegania przewozu osób za pośrednictwem aplikacji jako nieuczciwej konkurencji. Kierowcy żądają zakazu działalności firmy w Polsce i nie jest to pierwszy tego typu przypadek na świecie. Europosłowie uważają natomiast, że ekonomia dzielenia nie powinna być postrzegana jako zagrożenie, ale jako korzyść dla obywateli Unii, którzy mogą korzystać z bogatej oferty usług.

 

Źródło: pap.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: