SuperBiz wiadomości Parlament Europejski przegłosował dziś ratyfikację CETA

Parlament Europejski przegłosował dziś ratyfikację CETA

15.02.2017, godz. 13:33
CETA pod znakiem zapytania
foto: AP

Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Kanadą została dziś ratyfikowana przez Parlament Europejski. CETA zakłada zniesienie prawie 99 proc. ceł we wzajemnym handlu, usunięcie barier pozataryfowych i ma zliberalizować handel usługami pomiędzy Kanadą a UE.

W głosowaniu wzięło udział prawie 700 europosłów, z czego 408 opowiedziało się za ratyfikacją. Według europosłów, przyjęciem tej umowy Unia chce pokazać, że w przeciwieństwie do prowadzonej przez nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa polityki izolacjonizmu, Europa nadal jest otwarta na świat.
Przed głosowaniem odbyła się debata, która jednocześnie była okazją do manifestacji środowisk, które nie zgadzają się z protekcjonizmem Trumpa.

Zobacz także: Co to jest CETA? Rząd omówi kontrowersyjną umowę


Natomiast w czasie głosowania nad CETA pod budynkiem Parlamentu protestowali przeciwnicy umowy o wolnym handlu.
Komisja Europejska we wrześniu zeszłego roku argumentowała: „CETA zakłada pełne utrzymanie wysokich norm UE w obszarach takich jak bezpieczeństwo żywności i prawa pracownicze. Umowa zawiera również wszelkie gwarancje, które mają zapewnić, że korzyści gospodarcze nie będą osiągane kosztem demokracji, środowiska lub zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów".


Sprawdź również: CETA stała się faktem. UE i Kanada podpisały umowę

Umowa czeka teraz na ratyfikację przez parlamenty krajów członkowskich Unii Europejskiej, jednak w większości zapisy dotyczące ceł będą już tymczasowo stosowane.

 

Źródło: / PAP/ onet.pl / Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: