SuperBiz wiadomości Paryż daje przykład jak walczyć ze smogiem

Paryż daje przykład jak walczyć ze smogiem

18.01.2017, godz. 11:55
smog, spaliny samochodowe, wydech
foto: EAST NEWS

Od tego tygodnia w stolicy Francji zdecydowano się na konkretne działania w walce ze smogiem. Władze Paryża uznały, że wszystkie pojazdy muszą być zaopatrzone w specjalne winiety wskazujące, w jakim stopniu zanieczyszczają atmosferę. Te najbardziej trujące w ogóle nie będą mogły wjechać do miasta. Winiety mają obowiązywać również w innych miastach we Francji. Jak dotąd wprowadziły je Lyon i Grenoble.

Paryż wzorem Niemiec wprowadza kolorowe winiety, który mają klasyfikować samochody pod względem zanieczyszczenia powietrza. Auta będą dzieliły się na kategorię: 0 - kolor zielony (silniki elektryczne), przez poziom zanieczyszczenia 1 - kolor fioletowy, 2 - żółty, 3 - pomarańczowy, 4 - brązowy, do poziomu 5 oznaczającego bardzo wysokie zanieczyszczanie - kolor szary.

Sprawdź koniecznie: Walka ze smogiem. Co drugie auto nie wyjedzie na drogę

Od poniedziałku wprowadzono mandaty za nieprzestrzeganie zakazu: dla samochodów osobowych i motocykli 68 euro, a dla ciężarówek 135 euro. Na razie mandaty wystawiać mają policjanci, ale przewiduje się automatyczną kontrolę radarową. Jeszcze przez dwa miesiące mandaty nie będą egzekwowane.

Winietę można otrzymać od służby wydawania zaświadczeń jakości powietrza na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu; nie otrzymają jej pojazdy zarejestrowane przed 1997 rokiem. Naklejka, którą zamawia się przez internet, kosztuje 4,18 euro, co - jak tłumaczą władze - "pokrywa koszty produkcji i wysyłki".

Czytaj też: Rząd przedstawia pomysły na walkę ze smogiem. Ale daje sobie sporo czasu

System winiet ma zastąpić stosowany dotychczas w Paryżu w "dniach szczytowego zanieczyszczenia powietrza" naprzemienny zakaz ruchu: raz dla pojazdów z tablicami rejestracyjnymi z numerem parzystym, a raz z nieparzystym. Obecnie w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza do ruchu nie będą dopuszczane pojazdy z poszczególnymi winietami.

W tej chwili zakaz wjazdu do Paryża obowiązuje od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 20 samochody osobowe i motocykle zarejestrowane przed 1997 rokiem. Całkowity zakaz jazdy po stolicy Francji dotyczy bardzo starych autobusów i ciężarówek. Merostwo zapowiedziało już rozszerzenie tych ograniczeń na dalsze kategorie pojazdów.

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: