SuperBiz wiadomości Płatności pod specjalnym nadzorem

Płatności pod specjalnym nadzorem

23.10.2015, godz. 02:00
Płatności  pod specjalnym nadzorem
foto: SHUTTERSTOCK

Jest wiele sposobów na dokonywanie płatności i rozliczeń bezgotówkowych. Nie trzeba stosować wszystkich na co dzień, ale warto je znać, aby oszczędzać czas i nie przepłacać za usługi bankowe.

Nazwa "pieniądz bezgotówkowy" może wywoływać uśmiech, bo przez dziesięciolecia słów "pieniądz" i "gotówka" używaliśmy zamiennie. Dziś jednak ponad kilkadziesiąt procent Polaków (a znacznie wyższy odsetek ludzi na całym świecie) na co dzień niemal nie używa banknotów czy bilonu. Do płacenia służą im karty, komputery, a nawet zegarki czy smartfony.

Zupełnie realny, choć wirtualny

Pieniądzem bezgotówkowym określa się wirtualny zapis na rachunku bankowym. Mogą być to nasze własne pieniądze (np. wynagrodzenie albo zasilenie rachunku z innego konta) albo pieniądze uruchomione w ramach linii kredytowej. To pieniądze, których nie widzimy, nie trzymamy ich w portfelu. Ale mają dokładnie taką samą wartość i rolę - możemy nimi płacić za różne towary i usługi, przekazywać na inne rachunki czy inwestować je kupując za nie papiery wartościowe (najczęściej również wirtualne). Takie wirtualne pieniądze również zarabiają leżąc na lokacie czy koncie oszczędnościowym - co miesiąc od zgromadzonych na rachunku pieniędzy naliczane są całkiem realne i konkretne odsetki.

Nie tylko przelew

Jest wiele sposobów na dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Najpopularniejsze z nich to oczywiście przelewy z konta na konto dokonywane za pomocą internetu czy płatności kartą. Ale oprócz nich są jeszcze polecenia zapłaty czy czeki rozrachunkowe. Bezgotówkowo możemy również robić zakupy wirtualnymi kartami płatniczymi (wystarczy jej numer, nie musimy jej fizycznie posiadać) oraz płatności mobilne dokonywane za pośrednictwem smartfonów, zegarków, specjalnych opasek lub nalepek, które pozwalają nam płacić dokładnie tak samo, jak kartą zbliżeniową.

Zobacz: Sprawdź, ile kosztują mieszkania w Polsce

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: