SuperBiz wiadomości Paweł Szałamacha o decyzji Moody’s i budżecie państwa

Paweł Szałamacha o decyzji Moody’s i budżecie państwa

14.05.2016, godz. 12:45
Paweł Szałamacha
Paweł Szałamacha foto: Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów zorganizowało dzisiaj briefing na temat decyzji agencji Moody's. Przedstawiamy stanowisko Pawła Szałamachy.

Dzisiaj o godz. 11:00 odbyło się spotkanie, podczas którego MF wyraziło swoje stanowisko wobec oceny Moody's dla Polski. Agencja podtrzymała dotychczasowy rating polskiego długu, jednakże obniżyła jego perspektywę ze stabilnej na negatywną. Obecnie ocena znajduje się na poziomie A2/P-1.

W uzasadnieniu swojej decyzji Moody's wskazywał na niepewność związaną z finansami publicznymi. Analitycy agencji wyrazili wątpliwości, czy bieżące dochody Polski wystarczą, aby pokryć planowane przez rząd wydatki.

Przeczytaj również: Moody's: ocena bez mian, ale prognoza negatywna [RELACJA NA ŻYWO]

Paweł Szałamacha stwierdził, że pozostawienie ratingu dla Polski na takim poziomie, jak przedtem, ma swoje uzasadnienie, skrytykował jednak fakt, że otrzymaliśmy perspektywę negatywną ratingu. Szef resortu finansów wymienił wiele kontargumentów, z których wynika, że nie zgadza się z tą decyzją.

Minister podkreślił podczas swojego dziesiejszego wystąpienia, że rozwiązanie konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego nie leży w gestii Ministerstwa Finansów. Jego zdaniem spór o TK nie ma bezpośredniego przełożenia na finanse publiczne. Mimo że to PiS dokonał kontrowersyjnej wymiany składu trybunału, zarzucił eskalację konfliktu opozycji.

Może zainteresować cię także: Polska z negatywną perspektywą kredytową. Poznaj uzasadnienie Moody's

Na poparcie swojej opinii o dobrym stanie budżetu państwa Paweł Szałamacha wspomniał o szeregu działań, jakie Prawo i Sprawiedliwość podjęło w ostatnim czasie. Przekonywał, że finanse publiczne są stabilne, a ściągalność podatków się poprawi:

- Pracujemy nad odbudową dochodów własnych. Sejm przyjął w piątek przepisy dotyczące klauzuli obejścia prawa podatkowego, która przez cale lata nie mogła zostać przegłosowana, ze względu na olbrzymie naciski lobby optymalizacyjnego. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął też tzw. pakiet paliwowy, zestaw rozwiązań dotyczących akcyzy VAT i koncesji w handlu paliwami, które mają ograniczyć szarą strefę w tym sektorze – wymieniał minister.

Źródła: wyborcza.biz, wpolityce.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: