SuperBiz wiadomości Pełna talia kart płatniczych

Pełna talia kart płatniczych

23.10.2015, godz. 02:00
Pełna talia kart płatniczych
foto: SHUTTERSTOCK

Nie każda z nich jest kredytowa, choć tak często, choć niepoprawnie nazywane są wszystkie karty płatnicze. Banki mają w swojej ofercie różne ich rodzaje. Warto wiedzieć, jaka jest nasza, aby z niej mądrze korzystać i nie rozmieniać naszych oszczędności na drobne.

Najczęściej, kiedy otwieramy konto w banku, dostajemy do niego kartę debetową - ponad 80 proc. kart wydawanych w Polsce to właśnie "debetówki". Przydaje się nie tylko do tego, by wypłacić pieniądze z bankomatu. Możemy nią płacić za zakupy robione w sklepach stacjonarnych i internetowych. Około 17 proc. stanowią karty kredytowe, których używanie wiąże się z zadłużeniem - płacimy bowiem nie własnymi środkami, a pieniędzmi pożyczonymi od banku.

Karta debetowa

W rzeczywistości niewiele ma wspólnego z debetem na koncie. O ile nie mamy ustalonego poziomu debetu dla naszego rachunku (najczęściej jest to możliwość zadłużenia go na niewielką kwotę), to przy pomocy takiej karty możemy wydać tylko tyle pieniędzy, ile aktualnie mamy na koncie. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych z nas, którzy mają kłopoty z kontrolowaniem wydatków. Karty debetowe pozwalają nam na wypłacanie środków z konta w bankomacie lub sklepie (taka opcja nazywa się cash back i coraz więcej sklepów daje taką możliwość). O ile wybierzemy bankomat należący do naszego banku lub sieci współpracującej z nim - taka operacja nie będzie nas nic kosztować. Kartą debetową oczywiście możemy też płacić za zakupy. Obecnie banki oferują dwa rodzaje kart - takie, które wymagają zatwierdzenia transakcji kodem PIN oraz umożliwiających płacenie zbliżeniowe (tych również można używać jak kart starego typu).

Karta kredytowa

To specjalna karta płatnicza, która służy nam do obsługi kredytu odnawialnego, jakiego udzielił nam bank. Kredyt ten ma pewien limit dostosowany do naszych możliwości finansowych. Spłacany w terminie "bezodsetkowym" (najczęściej ok. 50 dni od uruchomienia kredytu, czyli pierwszej transakcji) daje nam możliwość na bardzo atrakcyjny "darmowy" kredyt. Aby tak było, musimy w wyznaczonym terminie spłacić całość zadłużenia. Jeśli spóźnimy się choć jeden dzień lub zabraknie nam nawet symbolicznej złotówki, to niestety będziemy musieli zapłacić odsetki. Naliczane są one od całości kredytu, dlatego warto pilnować terminów spłaty. Kartę kredytową warto mieć, ale należy używać jej rozważnie. Nie wypłacajmy nią pieniędzy z bankomatu - prowizje za takie operacje są naprawdę wysokie.

Karta przedpłacona

Nie jest to popularna forma elektronicznego pieniądza - karty przedpłacone to zaledwie 1 proc. wszystkich funkcjonujących na naszym rynku. Działa na tych samych zasadach co telefon na kartę. Aby korzystać z niej, należy najpierw przelać na nią środki. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które mają kłopoty z zachowaniem dyscypliny finansowej lub dla dzieci, którym możemy taką kartę doładowywać kieszonkowym.

Karta obciążeniowa

Nazywana jest również "kartą charge". Najczęściej używana w firmach do wydatków służbowych, których muszą dokonywać pracownicy np. tankując służbowe samochody czy na wyjazdach służbowych. Na koncie, z którym jest powiązana, nie musi być środków, a termin spłaty zadłużenia jest "odroczony". Niemniej jednak trzeba go spłacić w całości na koniec okresu rozliczenia, np. raz w miesiącu.

Zobacz: Masz 25-30 lat? Przy przejściu na emeryturę przeżyjesz szok!

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: