SuperBiz wiadomości Pensje nadal rosną? W kwietniu Polacy zarabiali średnio 4489,1 złotych

Pensje nadal rosną? W kwietniu Polacy zarabiali średnio 4489,1 złotych

19.05.2017, godz. 12:02
Morawiecki o złotówce
foto: SHUTTERSTOCK

Wynagrodzenia polskich pracowników rosną - tak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny. Jak podaje GUS, w kwietniu tego roku przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 4489,1 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,1 proc., ale w porównaniu do marca nieznacznie zmalało.

Średnia płaca w kwietniu 2017
W ujęciu miesiąc do miesiąca wynagrodzenie w kwietniu spadło o 1,9 proc. Zatrudnienie wzrosło o 4,6 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosło o 0,2 proc.

Sprawdź też: Rząd PiS: Rekordowo niskie bezrobocie. W kwietniu jedynie 7,7 procent

Kwota 4489,1 zł brutto może się wydawać wysoka (na rękę niecałe 3200 zł), ale należy pamiętać, że w swoich wyliczenia GUS nie uwzględnia wszystkich zatrudnionych. Urząd pomija firmy mające mniej niż 10 pracowników, nie liczy również zarobków osób na śmieciówkach. O ile więc średnia krajowa dobrze wygląda „na papierze", niekoniecznie musi oddawać ona faktyczny stan portfeli Polaków.

Zobacz koniecznie: Trzeci rodzaj kłamstwa: przeciętne wynagrodzenia

Średnia krajowa byłaby niższa, gdyby przy jej obliczaniu uwzględniano choćby małe przedsiębiorstwa, w których zarabia się mniej niż w dużych firmach. Średnią znacząco zawyżają też gigantyczne zarobki w takich spółkach jak np. KGHM czy Orlen. Warto zaznaczyć, że im wyższa wartość średniej krajowej, tym wyższe składki do ZUS płacimy, bo ich podstawę wylicza się, uwzględniając - w zależności od składki - od 60 do 75 proc. przewidywanego średniego wynagrodzenia krajowego w danym roku.

 

Źródło: GUS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: