SuperBiz wiadomości Pensje w Niemczech. Ile zarabia się za Odrą?

Pensje w Niemczech. Ile zarabia się za Odrą?

04.05.2015, godz. 15:48
NIEMCY BERLIN BRAMA BRANDENBURSKA
NIEMCY foto: EAST NEWS

Nasi zachodni sąsiedzi od kilku dekad są miejscem, do którego Polacy chętnie udają w poszukiwaniu pracy. Niemcy kuszą nie tylko dużą ofertą zatrudnienia i życzliwością wobec przybyszów ze wschodu, ale przede wszystkim zarobkami – na ogół kilkukrotnie wyższymi niż w Polsce. Ile dokładnie można zarobić w Niemczech i komu taki wyjazd się opłaca?

Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku uchyliło przed Polakami możliwość legalnej pracy w krajach wspólnoty. Jedne – jak Wielka Brytania, całkowicie otworzyły swój rynek pracy przed nowymi członkami UE, a inni – jak Niemcy czy Austria, wprowadziły okres ochronny. Wówczas dla Polaków chcących pracować nad Renem, pozostało założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Kolejne zmiany zaszły w 2011 r., kiedy już bez problemów Polacy (oraz przedstawiciele innych 7 nacji) mogą podejmować każdą pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 roku do Niemiec na pobyt czasowy wyjechało 470 tys. Polaków. Rok później liczba emigrantów zwiększyła się do pół miliona.Kto i ile zarobi?

 

Oprócz nabytych umiejętności niemiecki pracodawca wymaga również... bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego. Owszem, można w Niemczech pracować u rodaka lub zatrudnić się przy robotach sezonowych, które nie wiążą się z potrzebą komunikacji w języki Goethego, ale to zazwyczaj słabo opłacane zajęcia.

 

Jednak najbardziej rozchwytywani za Odrą są wykwalifikowani pracownicy, którzy mogą udokumentować swoje doświadczenie i posiadają uprawnienia niezbędne w danej branży. Dotyczy to zarówno pracowników umysłowych (np. informatyków, inżynierów, specjalistów), jak również osób szukających pracy na budowie i w opiece nad starszymi.

 

Średnie miesięczne zarobki w Niemczech według Statistisches Bundesamt (niemiecki odpowiednik naszego GUS-u) to 3,527 euro miesięcznie. To samo źródło podaje, że bezrobocie w marcu 2015 r. wyniosło 9.8 proc., a średni poziom w ubiegłym roku to 10,2 proc. Wśród osób niebędących narodowości niemieckiej wskaźnik ten był wyższy – 13,9 proc. Natomiast stopa bezrobocia wśród Polaków mieszkających za zachodnią granicą należy do jednej z najniższych. Wynosiła ona 12,2 proc.

 

W 2012 roku średnie, roczne wynagrodzenie w przemyśle i usługach ogółem wynosiło 44,991 euro, czyli przeliczając na złotówki to miesięczna pensja rzędu ok. 15 tys. zł!. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby zatrudnione w branży finansowej i ubezpieczeniowej - średnio 65 tys. euro rocznie (prawie 20 tys. zł miesięcznie). Trochę mniej dostali zatrudnieni w energetyce. Ich przeciętne wynagrodzenie wynosiło 62 333 tys. euro. Podobną kwotę otrzymywali również pracownicy branży informacyjnej i komunikacyjnej. Znacznie słabiej w Niemczech opłacane są osoby z gastronomii. Tutaj roczna dochód to 25 tys. euro (8 tys. zł miesięcznie). Z kolei w administracja zarabiali 28 tys. euro rocznie, a w budownictwie 37 tys. euro.

Więcej na rękę za godzinę pracy

 

Od kilku lat w Niemczech stale rośnie wynagrodzenie pracowników, a co ważne - zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników nie maleje. Dodatkowo do pracy za Odrą może zachęcać fakt wprowadzenia od 2015 r. nowej, wyżej stawki minimalnego wynagrodzenia za godzinę – 8,5 euro brutto. Objęci są nim nawet pracownicy zatrudnieni przez polską firmę wykonujący pracę tylko na terytorium Niemiec. Na ogół najniższą ustawową stawkę otrzymują poleceni przez agencje pracy tymczasowej.Robotnik wykwalifikowany za Odrą zarabiał ok. 12,95 euro za godzinę (10,25 euro dla niewykwalifikowanych). Stawki dla pielęgniarek i opiekunek wynoszą od 8,5 euro. Podobnie w przypadku sprzątania czy ochrony. Na wyższą kwotę mogą liczyć pracownicy wykwalifikowani o specjalnych umiejętnościach (ok. 12-13 euro), doświadczeni lakiernicy i malarze (ok. 12) oraz dekarze (11,20 euro).Najwyższe wynagrodzenia brutto w przeliczeniu na godzinę w zachodniej części Niemiec otrzymywali pracownicy w Hamburgu (21,83 euro), Hesji (21,26 euro) i Badenii-Wirtembergii (20,93 euro), najniższe w Szlezwiku-Holsztynie (17,99 euro). We wschodnich Niemczech najniższe wynagrodzenia brutto w przeliczeniu na godzinę otrzymywali pracownicy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Turyngii (14,78 euro) oraz w Saksonii-Anhalt (14,80 euro).

Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku uchyliło przed Polakami możliwość legalnej pracy w krajach wspólnoty. Jedne – jak Wielka Brytania, całkowicie otworzyły swój rynek pracy przed nowymi członkami UE, a inni – jak Niemcy czy Austria, wprowadziły okres ochronny. Wtedy Polakom chcącym pracować nad Renem, pozostało założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Kolejne zmiany zaszły w 2011 r., kiedy już bez problemów Polakom (oraz przedstawicielom siedmiu innych nacji) pozwolono podejmować każdą pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 roku do Niemiec na pobyt czasowy wyjechało 470 tys. Polaków. Rok później liczba emigrantów wzrosła do pół miliona.

Kto i ile zarobi?

Oprócz nabytych umiejętności niemiecki pracodawca wymaga również... bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego. Owszem, można w Niemczech pracować u rodaka lub zatrudnić się przy robotach sezonowych, które nie wiążą się z potrzebą komunikacji w języku Goethego, ale to zazwyczaj słabo opłacane zajęcia.

Zobacz również: Koniec z pieniądzmi od krewnych zarabiającymi za granicą

Najbardziej rozchwytywani za Odrą są wykwalifikowani pracownicy, którzy mogą udokumentować swoje doświadczenie i posiadają uprawnienia niezbędne w danej branży. Dotyczy to zarówno pracowników umysłowych (np. informatyków, inżynierów, specjalistów), jak również osób szukających pracy na budowie i przy opiece nad osobami starszymi.

Średnie miesięczne zarobki w Niemczech według Statistisches Bundesamt (niemiecki odpowiednik naszego GUS-u) to 3,527 euro miesięcznie (ok 14 tys. zł). To samo źródło podaje, że bezrobocie w marcu 2015 r. wyniosło 9.8 proc., a średni poziom w ubiegłym roku to 10,2 proc. Wśród osób niebędących narodowości niemieckiej wskaźnik ten był wyższy – 13,9 proc. Natomiast stopa bezrobocia wśród Polaków mieszkających za zachodnią granicą należy do jednej z najniższych. Wynosiła ona 12,2 proc.

W 2012 roku średnie, roczne wynagrodzenie w przemyśle i usługach ogółem wynosiło 44,991 euro. Miesięcznie jest to 3,749 euro (w złotówkach ok. 15 tysięcy). Najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby zatrudnione w branży finansowej i ubezpieczeniowej - średnio 65 tys. euro rocznie (prawie 20 tys. zł miesięcznie). Trochę mniej dostali zatrudnieni w energetyce. Ich przeciętne wynagrodzenie wynosiło 62 333 tys. euro. Podobną kwotę otrzymywali również pracownicy branży informacyjnej i komunikacyjnej. Znacznie słabiej w Niemczech opłacane są osoby z gastronomii. Tutaj roczny dochód to 25 tys. euro (8 tys. zł miesięcznie). Z kolei w administracji zarabiali 28 tys. euro rocznie, a w budownictwie 37 tys. euro.

Więcej na rękę za godzinę pracy

Od kilku lat w Niemczech stale rośnie wynagrodzenie pracowników i co ważne również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników nie maleje. Dodatkowo do pracy za Odrą może zachęcać fakt wprowadzenia od 2015 r. nowej, wyżej stawki minimalnego wynagrodzenia za godzinę – 8,5 euro brutto (ok. 33 zł). Objęci są nim nawet pracownicy zatrudnieni przez polską firmę wykonujący pracę tylko na terytorium Niemiec. Na ogół najniższą ustawową stawkę otrzymują poleceni przez agencje pracy tymczasowej.

Czytaj koniecznie: Zobacz, ile zarabiają politycy! Dodatki, służbowe karty i samochody

Robotnik wykwalifikowany za Odrą otrzymuje ok. 12,95 euro za godzinę (ok.52 zł). Stawki dla pielęgniarek i opiekunek wynoszą od 8,5 euro (ok. 33 zł). Podobnie w przypadku sprzątania czy ochrony. Na wyższą kwotę mogą liczyć pracownicy wykwalifikowani o specjalnych umiejętnościach (ok. 13 euro tj. 52 zł), doświadczeni lakiernicy i malarze (ok. 12 euro tj. 48 zł) oraz dekarze (11,20 euro tj. ok. 46 zł).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: