SuperBiz wiadomości Pensje w Wielkiej Brytanii i Polsce zrównają się w 2107 roku?

Pensje w Wielkiej Brytanii i Polsce zrównają się w 2107 roku?

18.02.2016, godz. 15:26
parlament wielka brytania brytyjski
foto: AKPA

Według zapowiedzi ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, już za 15 lat polska średnia pensja ma się zrównać z tym, co średnio zarabia obywatel UE. Taki stan rzeczy mógłby spowodować, że nasi rodacy przestaliby masowo wyjeżdżać za pracą za granicę. Jako że wciąż najpopularniejszym kierunkiem polskiej emigracji zarobkowej jest Wielka Brytania, analitycy firmy Sedlak&Sedlak postanowili przyjrzeć się wzajemnym relacjom pensji polskich i brytyjskich. Szacunki nie są optymistyczne – według jednego z wariantów pensje Polaków i Brytyjczyków zrównają się w… 2107 roku!

Być może więc dopiero kolejne generacje Polaków doczekają się powrotu naszej mniejszości z Wysp do ojczyzny. Specjaliści Sedlak&Sedlak przygotowali swoje zestawienie dotyczące zrównania się zarobków na podstawie możliwych wzrostów wynagrodzeń w naszych państwach. I tak najmniej optymistyczny wariant zakłada, że będziemy zarabiali tyle, co Brytyjczycy za 91 lat! Tak stanie się, jeśli pensje na Wyspach będą rosły o 1,5 proc. rocznie, a w Polsce o 3 proc.

ZOBACZ TEŻ: Ile zarabia się w Wielkiej Brytanii? Prawda o zarobkach na Wyspach

Z kolei 45 lat poczekalibyśmy na powrót rodaków, gdyby założyć, że pensje na Wyspach przez cały ten czas byłyby zamrożone, a w Polsce  rosłyby o 3 proc. rocznie. To jednak mało realny scenariusz. Jeszcze mniej prawdopodobne jest to, że pod względem zarobków dogonimy Wielką Brytanię za 15 lat. Aby tak się stało, pensje w Polsce musiałyby rosnąć aż o 11 proc. rocznie, a w Wielkiej Brytanii zaledwie o 1,5 proc.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: