SuperBiz wiadomości Pierwsza bankierska rodzina w historii. Kim byli Medyceusze

Pierwsza bankierska rodzina w historii. Kim byli Medyceusze

30.11.2015, godz. 11:40
Złoto
Za 50 milionów złotych możesz kupić 215 kilogramów czystego kruszcu foto: EAST NEWS

To właśnie im zawdzięczamy zapoczątkowanie systemu, na którym opiera się działalność dzisiejszych banków. Są uważani za pierwszą rodzinę bankierów w historii świata, nie można im odmówić zacięcia do interesów, nie można też pominąć faktu, że przez trzy stulecia byli jednym z najpotężniejszych rodów Europy. Mowa o Medyceuszach. Kim byli?

Medyceusze wywodzili się z jednego z wiejskich regionów średniowiecznego Półwyspu Apenińskiego, ale na swoją siedzibę wybrali Florencję. Nie sposób powiedzieć, kiedy zdecydowali się na przeprowadzkę, ale pewne jest, że już w XIII wieku byli tam znaczącym rodem, a od XV do XVIII wieku rządzili miastem.

ZOBACZ TEŻ: Dobry żart tynfa wart. Ale co to jest ten „tynf”?

Nazwisko Medyceuszy pochodzi od ich awansu społecznego, kiedy to syn protoplasty rodu, trudniącego się wypalaniem węgla drzewnego, został medykiem. Tak ukuto nazwisko Medici, a w herbie rodziny umieszczono sześć kul, które miały kojarzyć się z pigułkami. To nie z medycyną wiążą się jednak największe osiągnięcia rodu. Medyceusze są uważani za pierwszą bankierską rodzinę w historii, a żyłka do interesów przyniosła im nawet tytuł książęcy, z którego wywodziło się dwóch papieży i dwie królowe Francji.

ZOBACZ TEŻ: Skąd się wzięło powiedzenie „wyjść jak Zabłocki na mydle”

Medyceusze udzielali ludziom pożyczek, a, aby zmniejszyć ryzyko związane ze stratami spowodowanymi przez nieuczciwych czy niewypłacalnych dłużników, jednocześnie zarabiali na wymianie monet. Swoich transakcji dokonywali na ławach po włosku zwanych „banco”. To właśnie od nich powstały słowa „bank”, „bankier” i „bankowość”. Dzięki Medyceuszom Włochy miały nowoczesny system bankowy, na którego bazie oparto później systemy Anglii i Holandii, a dziś wzoruje się na nim cały świat.

Źródło: polskieradio.pl, wikipedia.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: