SuperBiz wiadomości Pierwsza dama traci pracę

Pierwsza dama traci pracę

26.05.2015, godz. 12:11
Agata Kornhauser-Duda
foto: EAST NEWS

Żona prezydenta Polski nie może pracować zawodowo. Dlatego też Agata Kornhauser-Duda musi zrezygnować z posady nauczycielki na okres prezydentury swojego męża. Nie oznacza to jednak, że przez ten czas będzie tylko ozdobą swojego małżonka. Czeka ją wiele pracy, za którą nie dostanie ani grosza.

Żona prezydenta nie może pracować zawodowo. Dlatego też Agada Kornhauser-Duda przez okres co najmniej 5 lat  nie będzie mogła pracować jako nauczycielka języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie ani nie będzie mogła podejmować żadnej pracy zarobkowej. Przez ten czas nie będą na nią odprowadzane składki do ZUS. W okresie prezydentury Andrzeja Dudy jego żona będzie na utrzymaniu męża, który każdego miesiąca będzie otrzymywał wynagrodzenie wysokości ok. 20 tys. zł brutto.  Agata Kornhauser-Duda na swoim zawodowym stanowisku pozostanie jedynie do końca czerwca. We wrześniu do szkoły już nie wróci. Nie oznacza to jednak, że przez 5 lat będzie wypoczywać.


Jako pierwsza dama będzie mogła jedynie angażować się w działalność charytatywną. Historia pokazała, że wielu paniom funkcja paprotki w Pałacu Prezydenckim nie odpowiadała i z chęcią pełniły rolę nie tylko reprezentacyjną, ale i społecznie pracowały na rzecz kobiet, dzieci, potrzebujących, chorych lub na rzecz kultury. Zatem z niecierpliwością czekamy na działania nowej pierwszej damy.

autor: Agnieszka Grotek zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: