SuperBiz wiadomości Pierwsza Komunia Święta. Zobacz, jak ograniczyć jej koszty

Pierwsza Komunia Święta. Zobacz, jak ograniczyć jej koszty

22.04.2017, godz. 16:00
komunia święta, dziecko
foto: EAST NEWS

Maj to okres, w którym dzieci przystępują do sakramentu komunii świętej. To ważne dla katolików święto, wiąże się też ze sporymi wydatkami. Co zrobić, aby zorganizować niezapomniane przyjęcie, aby nie zrujnować przy tym domowego budżetu?

Jak czytamy w serwisie Kapitalni.org, przyjęcie komunijne, zakup stroju, medaliku, modlitewnika, świecy, kwiatów do kościoła oraz pamiątkowych zdjęć – to tylko niektóre z wydatków, z jakimi należy się liczyć, gdy nasze dziecko przystępuje do Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Wystarczy wspomnieć, że szacunkowy koszt samego ubioru dziewczynki to w wersji minimum wydatek w granicach 500 zł.

Sprawdź także: Ile kosztuje organizacja Pierwszej Komunii Świętej?

W przypadku chłopców jest nieco taniej, choć i tu trzeba liczyć się z kosztami w granicach 400 zł. Do tego dochodzą też wydatki na różaniec, książeczkę i świecę (ok. 50–60 zł). Ale to i tak nic w porównaniu z tymi, ile musimy wydać organizując przyjęcie komunijne. Jak ograniczyć koszty pierwszej komunii i tanio zorganizować przyjęcie komunijne?

Wybierz sale

Do niedawna przyjęcia organizowane były w domach. Jednak od pewnego czasu coraz częściej wynajmowane są sale w restauracji. Jeśli nie mamy dużego mieszkania, albo po prostu zależy nam, aby nasze przyjęcie odbyło się w restauracji, warto zawczasu zainteresować się tym tematem. Za salą powinniśmy rozglądać się już nawet rok wcześniej. Jest to o tyle kłopotliwe, ponieważ często należy zarezerwować ją z dużym wyprzedzeniem, a nie zawsze wiadomo, kiedy konkretnie dana parafia zorganizuje komunię. Należy mieć na uwadze, że jeśli z czasem będziemy chcieli przesunąć termin rezerwacji, może się to wiązać z utratą wpłaconej zaliczki.

Ile kosztuje wynajęcie sali?

Standardowo ceny zaczynają się od 500 zł wzwyż. Do tego dochodzą koszty posiłków i obsługi. Na wysokość ceny wpływ ma także wybrane przez nas menu. Z reguły za osobę należy zapłacić ok. 100–120 zł. Przy skromniejszym menu można znaleźć ofertę za niższą cenę. Należy pamiętać, że w bardziej prestiżowych restauracjach zapłacimy odpowiednio więcej.

Czytaj też: 15 pomysłów na komunijne prezenty [CENY]

Jeżeli zaprosimy na komunijne przyjęcie 15–20 gości, koszt jego organizacji może stanowić wydatek nawet w granicach 3 000 zł. Przy zakupie własnego tortu i alkoholu ta cena jeszcze się zwiększa.

A może w domu?

Jeśli mamy taką możliwość, warto zorganizować przyjęcie komunijne w domu. W ten sposób nie będziemy musieli ponosić wydatków związanych z wynajęciem sali. Potrawy możemy przygotować sami lub zamówić catering. Menu zależy od naszych możliwości finansowych. Jednak mimo wszystko należy przyjąć, że będą to wydatki w granicach 100 zł od osoby. Cena cateringu jest uzależniona od menu, ale także od usług dodatkowych. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z zastawy dostarczonej przez zewnętrzną firmę, a także wynająć kelnerów, będziemy musieli zapłacić odpowiednio więcej.

Zobacz również: Ile dać na komunię? [INFOGRAFIKA]

Organizacja przyjęcia komunijnego to spory wydatek, dlatego warto przygotować się do niego znacznie wcześniej. Dobrym sposobem jest np. założenie odrębnego konta oszczędnościowego i wpłacanie tam nadwyżek finansowych z myślą o wydatkach komunijnych.

Jak zredukować koszty przyjęcia komunijnego?

– Dobrze przemyśl, kogo chcesz zaprosić, ponieważ największy wydatek przyjęcia komunijnego stanowią koszty posiłków i rezerwacji sali. Pamiętaj to nie wesele – możesz spokojnie ograniczyć się do najbliższej rodziny.

– Prezenty kupuj z głową. Zastanów się, czy rzeczywiście telefon, tablet czy quad to odpowiednie pamiątki z dnia przyjęcia sakramentu świętego. Może lepiej kupić dziecku złoty medalik lub założyć lokatę w banku.

– Każdy chce, aby jego dziecko wyglądało wyjątkowo podczas komunii świętej. Warto jednak pamiętać, że garnitur czy sukienka to wydatek jednorazowy, dlatego nie warto kupować najdroższego modelu z katalogu.

– Masz dosyć miejsca, aby zorganizować przyjęcie komunijne w domu? Wykorzystaj to. W ten sposób zaoszczędzisz kilkaset złotych na wynajęciu sali.

– Jeśli nie dasz rady uzbierać potrzebnego na organizacje komunii budżetu i potrzebujesz dodatkowego wsparcia finansowego, wcześniej rozejrzyj się za ofertami kredytów i pożyczek. W ten sposób możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Źródło: Kapitalni.org

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: