SuperBiz wiadomości Pierwsze tanie mieszkania na wynajem w 2017 roku

Pierwsze tanie mieszkania na wynajem w 2017 roku

11.03.2016, godz. 17:29
Warszawa. Budowa komunałek stanęła
foto: FOTO SE

Już w 2017 r. mogą zostać ukończone pierwsze mieszkania powstałe w ramach programu budowy tanich mieszkań na wynajem. Czynsz za nie ma być o 40 proc. niższy niż na wolnym rynku.

Mieszkania mają być wynajmowane osobom, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub na zapłacenie komercyjnego czynszu, a z drugiej strony ich dochody są za duże, aby mogły dostać mieszkanie komunalne lub socjalne.

To właśnie z myślą o takich osobach we wrześniu ubiegłego roku uchwalono program budowy tanich mieszkań na wynajem.

Zakłada on, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielać będzie atrakcyjnych kredytów, o które starać się mogą towarzystwa budownictwa społecznego (gminne i prywatne), spółdzielnie mieszkaniowe, spółki gminne (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, niedziałające w formie towarzystw budownictwa społecznego).

Czytaj również: Radziwiłł da seniorom darmowe leki. Tylko kiedy?

Ci, którzy dostaną tego typu kredyty mają budować tanie mieszkania, które następnie będą wynajmowane według zasad określonych w przepisach. Oprócz limitów dotyczących wysokości czynszu mówią one m.in., że w co najmniej połowę mieszkań mają wynajmować osoby wychowujące dzieci.

W ramach pierwszej edycji do BGK wpłynęło 59 wniosków od 45 inwestorów, na łączną kwotę 374 mld zł. Dotyczą one finansowania budowy 2 996 mieszkań w ramach inwestycji o łącznej wartości 591 mln zł.

Większość z 59 wniosków złożyły towarzystwa budownictwa społecznego. Trzy wnioski złożyły spółki gminne niebędące TBS, a jeden spółdzielnia. Najbardziej aktywne były województwa: zachodniopomorskie (20 proc. mieszkań objętych wnioskami), śląskie (17 proc.), mazowieckie (16 proc.), dolnośląskie (12 proc.) oraz wielkopolskie (10 rpoc.).

Nieco ponad połowa mieszkań (52 proc.) powstanie w dużych miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, a 45 proc. w średnich, tj. od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców.

Zobacz także: Który kredyt hipoteczny najlepszy

Pierwsze mieszkania z nowego programu społecznego budownictwa czynszowego mogą zostać ukończone już w 2017 r. Teraz BGK weryfikuje wiarygodność kredytową wnioskodawców, aby w dalszej kolejności przeprowadzić pełną analizę ich sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz ocenić inwestycje.

We wrześniu br. BGK przeprowadzi nabór wniosków w ramach drugiej edycji programu. Cały program zaplanowany jest na 10 edycji i docelowo ma umożliwić powstanie co najmniej 30 tys. mieszkań.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: