SuperBiz wiadomości Pierwszy polski REIT debiutuje na warszawskiej giełdzie

Pierwszy polski REIT debiutuje na warszawskiej giełdzie

13.09.2016, godz. 13:25
Pierwszy polski REIT debiutuje na giełdzie
foto: SHUTTERSTOCK

Już niebawem na polskim parkiecie zadebiutuje niespotykany wcześniej w Polsce typ funduszu inwestycyjnego – REIT. Dzięki tego typu podmiotom inwestorzy indywidualni oraz fundusze inwestycyjne zarządzające ich kapitałem mogą zarabiać na inwestycjach w nieruchomości komercyjne. Zapisy na akcje ruszyły 13 września. Zobacz, ile możesz zarobić na inwestycji.

Czym jest REIT?

REIT (ang. Real Estate Investment Trust) to spółka lub fundusz inwestycyjny, który dysponuje przychodami finansowymi z nieruchomości komercyjnych. Nabywa duże, dochodowe nieruchomości komercyjne, a 80 – 90 proc. zysku z inwestycji wypłaca w formie dywidendy akcjonariuszom. Tego typu podmioty funkcjonują na ponad 40 rynkach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie stopy zwrotu z REIT-ów sięgają nawet 11 proc. zainwestowanego kapitału. Minimalny poziom stopy zwrotu zostaje określony w statucie.

Oferta publiczna REINO Dywidenda Plus

REINO Dywidenda Plus 13 września ogłosił ofertę publiczną. Fundusz będzie wypłacać akcjonariuszom wypracowane przez siebie środki na rynku najmu powierzchni biurowej w formie dywidendy. Na ten cel zamierza przeznaczyć co najmniej 90 proc. wypracowanego zysku.

Przeczytaj również: Jedna z największych platform sprzedażowych na świecie wchodzi do Polski

Oferta publiczna obejmuje 3 mln akcji zwykłych na okaziciela serii C, w tym 600 tys. papierów wartościowych jest dostępnych dla inwestorów indywidualnych. Inwestor powinien nabyć minimum 30 walorów, z czego cena maksymalne wynosi 100 złotych. REINO Dywidenda Plus pragnie pozyskać w IPO do 300 mln złotych. Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy od 13 do 15 września br., pozostali inwestorzy – do 16 września.

Stopa zwrotu z inwestycji

Emisja akcji umożliwi funduszowi poszerzenie swojego portfolio o kolejną nieruchomość biurową. Jak informuje „Rp", RDP posiada 30 proc. udziałów w gdańskim biurowcu Alchemia i 15 proc. udziałów z poznańskim Malta House. Spółka deklaruje, że dzięki debiutowi giełdowemu nabędzie następny, w pełni wynajęty biurowiec w jednym z miast regionalnych. Prezes RDP, Radosław Świątkowski zapewnia, że już teraz fundusz może wypłacać dywidendę na poziomie 5 procent.

Zobacz także: ZALANDO, właściciel znanej platformy sprzedażowej, inwestuje w Polsce

Aktywami funduszu REINO Dywidenda Plus zarządza REINO Partners. Spółka zachęca uczestników rynku do inwestycji. Odwołuje się m.in. do publikacji next.gazeta.pl, z której wynika, że „90 proc. biurowców i centrów handlowych należy do obcokrajowców".

REIT-y na świecie

Inwestowanie na rynku nieruchomości biurowych jest bardzo popularne w Niemczech, jednak jak dotąd w Polsce nie działał żaden fundusz typu REIT. Brakuje również regulacji prawnych dotyczących REIT-ów. Niebawem ma jednak powstać ustawa, która będzie szczegółowo określała ich funkcjonowanie, w tym sytuacje, w jakich ma przysługiwać zwolnienie z podatku dochodowego.

REIT-y w Polsce

Utworzenie tzw. polskich REIT-ów, czyli publicznych funduszy nieruchomości, zakłada także program budowy polskiego kapitału ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wicepremier życzyłby sobie, aby PFN-y były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, a ich minimalny kapitał początkowy plasował się na poziomie 25 mln złotych – przypomina biznes.gazetaprawna.pl. Publiczne fundusze nieruchomości inwestowałyby zarówno w spółki komercyjne, jak i nieruchomości mieszkaniowe. Zarówno one, jak i powołane przez nie spółki celowe byłyby zwolnione z podatku CIT, natomiast na samą dywidendę byłby nałożony 19-procentowy podatek od kapitałów pieniężnych.

Źródła: Rzeczpospolita (13 września 2016), rp.pl, biznes.gazetaprawna.pl, budownictwo.wnp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: