SuperBiz wiadomości PIP: w Auchan nie wymuszano składania oświadczeń o pobieraniu 500 Plus

PIP: w Auchan nie wymuszano składania oświadczeń o pobieraniu 500 Plus

12.04.2017, godz. 14:52
Auchan
foto: Super Express

Jak wykazała kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, w Auchan wbrew doniesieniom, nie zanotowano przypadków wymuszania składania oświadczeń o pobieraniu pieniędzy z programu 500 Plus przez pracowników. Według poprzedniej wersji, za niezłożenie takiego oświadczenia miało grozić zatrudnionym w sieci sklepów zwolnienie z pracy.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy została przeprowadzona na skutek doniesień, jakoby na pracownikach sieci sklepów Auchan został nałożony obowiązek składania oświadczeń o pobieraniu 500 zł z programu rządowego wsparcia rodziny. Jeśli pracownik nie chciał złożyć wniosku, miano mu grozić zwolnieniem z pracy.
O podejrzeniach nieprawidłowości poinformował także NSZZ „Solidarność", ponieważ świadczenie z 500 Plus sieć miała doliczać do dochodu, który ma być podstawą do naliczania zapomogi wypłacanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Pod koniec stycznia wniosek o kontrolę sieci supermarketów do PIP złożyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zobacz także: KNF: Pomoc frankowiczom może kosztować nawet 52 mld złotych


Rzeczniczka Głównego Inspektora Pracy Danuta Rutkowska, wydała oświadczenie, z którego wynika, że w żadnej placówce nie zbierano danych o pobieraniu świadczenia wychowawczego. Jak powiedziała: „Kontrola wykazała, że wszystkie oświadczenia dla celów przyznania świadczeń z funduszu składane były dobrowolnie i wyłącznie przez osoby ubiegające się o świadczenia. Nie ujawniono ani jednego przypadku wymuszenia złożenia oświadczenia pod groźbą zwolnienia z pracy".
W trzech placówkach umieszczono plakaty informujące, że należy wliczyć 500 Plus do kwoty dochodu stanowiącego podstawę przyznawania zapomogi. Poza zabiegiem "informującym" nie stosowano żadnych kroków.

Sprawdź również: Ministerstwo wykreśla z rejestru firmy widma. Zniknęło ich już 40 tys.


Funkcjonariusze inspekcji pracy skontrolowali sklepy Auchan Polska, centralę, centra dystrybucyjne oraz 10 innych sklepów, które działają pod szyldem sieci.

 

Źródło: /onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: