SuperBiz wiadomości Piraci drogowi zapłacą droższe OC? Ubezpieczyciele mają propozycję dla Szydło

Piraci drogowi zapłacą droższe OC? Ubezpieczyciele mają propozycję dla Szydło

29.11.2016, godz. 16:32
wypadek
foto: Super Express

Główną przyczyną podwyżek cen OC jest znaczący i trwający od kilku lat wzrost wartości wypłacanych odszkodowań – tłumaczy w liście otwartym do premier Beaty Szydło, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jednocześnie proponuje kilka rozwiązań, które mogłyby ulżyć kierowcom. Jednym z nich jest karanie wyższymi składkami za OC piratów drogowych. Byłoby to możliwe, gdyby ubezpieczyciele mieli dostęp do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń w liście otwartym do premier Beaty Szydło i innych ważnych osób w państwie podkreśla, że w ciągu ostatniej dekady branża straciła już już 6 mld zł na nierentownym OC i jak zapowiada – 2016 r. również zakończy znaczącą stratą.

Sprawdź także: Wysokie podwyżki polis OC. Politycy PO wzywają PZU na dywanik

Przyczyniły się do tego rosnące kwoty wypłacanych zadośćuczynień tzn. dodatkowych świadczeń za szeroko pojętą „krzywdę" oraz duży rozstrzał ich wysokości, przez co ubezpieczyciele nie są w stanie precyzyjnie szacować swoich potencjalnych obciążeń.
PIU proponuje kilka zmian, które mogłyby przyczynić się do obniżenia składki dla kierowców. Jedną z nich jest udostępnienie ubezpieczycielom bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Umożliwiłoby im to karanie wyższymi składkami za OC piratów drogowych. Jak twierdzi Prądzyński, mogłoby to działać również prewencyjnie.

Czytaj też: Kierowcy coraz częściej „kombinują” przy zakupie OC

Poza tym PIU chce regulacji wysokości zadośćuczynień. Według przedstawicieli Izby pozwoliłoby to ubezpieczycielom planować wydatki, a poszkodowanym dałoby jasną informację na jakie świadczenie mogą liczyć.

Ostatnim z postulatów PIU jest regulacja rynku firm odszkodowawczych. To właśnie je Prądzyński obarcza odpowiedzialnością, za pojawiające się coraz to nowe roszczenia, związane z wypadkami sprzed lat. Izba wnosi o uregulowanie m.in. wynagrodzeń pośredników odszkodowawczych i zasad pozyskiwania przez nich klientów.

Oto pełna treść listu otwartego PIU:

Źródło: piu.org.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: