SuperBiz wiadomości PiS chce obciąć 500 zł na dziecko?

PiS chce obciąć 500 zł na dziecko?

18.01.2016, godz. 11:33
dziecko, noworodek,
foto: Dreamstime

Jeszcze nie wiadomo kiedy obiecane 500 zł na dziecko zacznie trafiać do polskich rodzin, a już niektórzy politycy PiS przekonują, że trzeba zmniejszyć kwotę świadczenia. Na wyjazdowym posiedzeniu partii, posłowie apelowali, aby obniżyć ją do 400 zł, żeby pieniądze mogły też trafić do rodziców studentów - informuje "Fakt".

- To ogromny problem. Wiele rodzin zaciska pasa, by tylko wysłać dziecko na studia np. w innym mieście. Dlaczego one mają być tej pomocy pozbawione? To nie jest sprawiedliwe. Dostajemy od wyborców w naszych regionach wiele takich sygnałów – mówi w rozmowie z „Faktem” jeden z posłów PiS.

Zobacz również: Od kiedy będzie wypłacane 500 zł na dziecko? [WYJAŚNIAMY]

Posłowie PiS nie zgadzają się również z tym, aby 500 zł na dziecko otrzymywały osoby zamożne. – Ktoś, kto zarabia miliony czy setki tysięcy, nawet nie zauważy, że dostał 500 zł! Bo 500 zł to nie jest dla niego w ogóle kwota warta uwagi - argumentował w dzienniku inny członek PiS. Przypomnijmy, że zwolennikiem progów dochodowych w zakresie projektu "500+" jest również minister finansów Paweł Szałamacha.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przygotowuje projekt ustawy, ruszyło w Polskę z konsultacjami. Lokalni posłowie ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego liczą, że uda się wówczas wypracować niższą kwotę (np. 400 zł), aby jednocześnie objąć nią rodziców studentów i nie obciążać dodatkowo budżetu państwa.

W obecnej wersji 500 zł na dziecko otrzyma każda rodzina na drugiego  i kolejnego potomka do 18 roku życia. Na dzieci pełnoletnie dodatek nie będzie przysługiwał. W przypadku rodzin z niskimi dochodami – 800 zł miesięcznie na osobę (lub 1200 zł jeśli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko) – dodatek wypłacany będzie także na pierwsze czy jedyne dziecko.

Czytaj też: Ziobro skontroluje 500 zł na dziecko? Specjalne konto i karta dla rodziców

Jeśli w rodzinie jest dwoje dzieci, a jedno z nich skończyło już 18. lat, dodatek będzie przysługiwał na młodsze, jeśli dochód nie przekracza 800 zł na osobę (lub 1200 zł jeśli dziecko jest niepełnosprawne).

 

Źródło: "Fakt"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: