SuperBiz wiadomości PiS chce podnieść podatek dla najbogatszych do 40 proc.? "To byłoby i tak nisko"

PiS chce podnieść podatek dla najbogatszych do 40 proc.? "To byłoby i tak nisko"

16.11.2015, godz. 12:49
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Kilka tygodni po wyborach, w dniu zaprzysiężenia nowego rządu Beaty Szydło, poseł Jerzy Żyżyński - jeden z gospodarczych ekspertów PiS zdradził, że należałoby wrócić do trzeciej, 40-procentowej stawki podatkowej.

– Jestem zwolennikiem lekkiego podwyższenia podatków dla najbogatszych, które są niskie, choć jednocześnie za obniżeniem opodatkowania biednych i klasy średniej. Uważam jednak, że to, iż najwyższy próg podatkowy wynosi 32 procent, jest po prostu niesprawiedliwe – mówi Żyżyński zaznaczając, że to jego własne poglądy.

Zobacz koniecznie: PiS zdradza kiedy zamierza wprowadzić 500 zł na każde dziecko

Polityk przypomniał, że próg 40 proc. został zlikwidowany przez Zytę Gilowską. – To byłoby i tak nisko. Przypominam, że górna stawka to nie oddanie 40 proc. dochodów, ale dochodów ponad pewną kwotę, stanowiącą trzeci próg – podkreśla poseł PiS.

– W każdym razie na tamtej obniżce podatków straciliśmy, jeśli chodzi o wpływy. Tak jak straciliśmy na niskim CIT – dodaje Żyżyński.

Obecne stawki podatku PIT wynoszą 18 i 32 proc. Obowiązują od 1 stycznia 2009 roku. Jest to efektem przyjęcia w 2007 roku ustaw podatkowych, których autorem była Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej, przez 10 lat, obowiązywały stawki PIT 19, 30 i 40 proc.

 

Źródło: TVP Info/PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: