SuperBiz wiadomości PiS chce zakazać seniorom dorabiania do emerytury

PiS chce zakazać seniorom dorabiania do emerytury

23.03.2016, godz. 15:09
Zakaz dorabiania do emerytury
Zakaz dorabiania do emerytury foto: SHUTTERSTOCK

Prezydent Andrzej Duda dąży do przywrócenia obowiązującego przed reformą emerytalną wieku umożliwiającego przejście na emeryturę – 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Jednocześnie politycy PiS myślą o tym, aby ograniczyć możliwość dorabiania emerytom, których po reformie przybędzie.

Coraz więcej członków partii Jarosława Kaczyńskiego optuje za wprowadzeniem zakazu wykonywania pracy zarobkowej przez emerytów. Nowe przepisy mogą uderzyć w ok. 400 tys. pracujących osób, które pobierają świadczenia emerytalne. Zakaz nie obejmowałby posłów i senatorów, górników i byłych mundurowych, a więc grup, którym przysługuje prawo do emerytury na uprzywilejowanych warunkach.

Może zainteresować cię także: Dodatki dla emerytów i rencistów podpisane przez prezydenta Dudę

Wśród pracujących legalnie emerytów można znaleźć pracowników agencji ochrony – są to często byli mundurowi, którzy oprócz pensji dostają zarówno emeryturę, jak i rentę. Natomiast sektor budowlany zasilają emerytowani górnicy po czterdziestce.

Zdaniem prof. Inetty Jędrasik-Jankowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego, na którą powołuje się rmf24.pl, propozycja obniżenia wieku emerytalnego nie jest dobrym pomysłem. Według niej przywrócenie dawnych limitów wiekowych spowoduje obniżenie wysokości świadczeń emerytalnych. Obecnie, dzięki legalnemu zatrudnieniu pracujący emeryci mogą tylko minimalnie zwiększyć swój miesięczny dochód. Dlatego profesor jest za tym, aby postawić osobom w wieku emerytalnym ultimatum: emerytura albo pensja.

Źródło: rmf24.pl

autor: Anna Bartosiewicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: