SuperBiz wiadomości PiS daje prezent górniczym związkowcom. 4 lata płatnego urlopu i możliwość dorabiania

PiS daje prezent górniczym związkowcom. 4 lata płatnego urlopu i możliwość dorabiania

17.03.2017, godz. 12:00
Górnicy
foto: Super Express

Parlament przyznał po cichu nowe przywileje emerytalne, lecz nie ciężko pracującym górnikom, ale związkowcom siedzącym za biurkiem. PiS zrównał obie grupy, przyznając kilkudziesięciu związkowców prawo do 4-letniego płatnego urlopu przed emeryturą z możliwością dorabiania. Taki przywilej dotychczas dotyczył jedynie pracowników fizycznych na kopalniach.

Parlament w ekspresowym tempie i bez poprawek przyjął w czwartek nowelizację tzw. ustawy górniczej, która umożliwia związkowcom korzystanie z urlopów górniczych. 58 senatorów zagłosowało za, przeciw było 24, a jeden się wstrzymał od głosu. Po podpisaniu przez prezydenta ustawa, uchwalona przez Sejm 9 marca, ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Sprawdź koniecznie: Zarobki górników w Polsce. Pensja podstawowa i 30 dodatków [INFOGRAFIKA]

Nowelizacja umożliwia grupie działaczy związkowych z kopalń węgla kamiennego skorzystanie z tzw. urlopów górniczych, przysługujących dotąd jedynie górnikom zatrudnionym pod ziemią. Urlop górniczy to finansowany z budżetu państwa instrument osłonowy, umożliwiający przejście na urlop przedemerytalny przez tych górników dołowych (podobne urlopy mają też pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla), którym do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata - w czasie urlopu otrzymują oni 75 proc. swojej pensji oraz mogą też pracować poza górnictwem.

Dotąd do stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do urlopu górniczego nie wliczał się okres oddelegowania górnika do pracy związkowej. Dzięki nowelizacji ustawy związkowcy z organizacji związkowych uznanych za reprezentatywne w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego będą mogli skorzystać z urlopów.

Zobacz również: Renta będzie wyższa niż emerytura. Kolejny dramat przyszłych seniorów

- Dzieje się to w tym samym czasie, w którym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa pomysł, by wszystkim innym emerytom dorabiania do głodowego świadczenia zabronić - podkreśla Joanna Solska z "Polityki".

Zapis dotyczący urlopów górniczych dla związkowców wzbudził też kontrowersje w środowisku związkowym. Związek zawodowy Sierpień 80 zaapelował w czwartek do prezydenta Andrzeja Dudy, by podpisał nowelizację ustawy, ale jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego "w części dotyczącej przyznania prawo do urlopu górniczego osobom pełniącym z wyboru funkcję związkowe".

Minister energii Krzysztof Tchórzewski argumentował, że korzystna dla związkowców regulacja obejmie grupę kilkudziesięciu osób, a łączne koszty tego rozwiązania w ciągu czterech lat nie powinny przekroczyć ok. 20 mln zł.


 

Źródło: "Dziennik Zachodni", polityka.pl, wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: