SuperBiz wiadomości PiS łamie swoją obietnicę wyborczą i zamraża kwotę wolną od podatku [WIDEO]

PiS łamie swoją obietnicę wyborczą i zamraża kwotę wolną od podatku [WIDEO]

02.11.2016, godz. 12:58
Prezydent Andrzej Duda
foto: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Prawo i Sprawiedliwość oraz prezydent Andrzej Duda już oficjalnie złamali jedną ze swoich sztandarowych obietnic, mówiących o konieczności poniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy (PiS) zachowujący dotychczasowe zasady jej obliczania. PiS chce, aby obecny poziom kwoty dochodu bez podatku 3 tys. zł obowiązywał do 2018 r., a w kampanii obiecywano wyższą stawkę już od 1 stycznia 2016 r.

Projekt przewiduje, że kwota wolna od podatku pozostanie na dotychczasowym poziomie 3091 złotych, który obowiązuje od 2009 roku.

Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że "z uwagi na zapowiedziane przez Panią Premier w exposé podwyższenie kwoty wolnej do 8.000 zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w roku 2017".

Zobacz również: Polacy mają najniższą kwotę wolną od podatku w UE. Nie licząc polityków [INFOGRAFIKA]

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

W projekcie zapisano, że ustawa wchodzi w życie z dniem 30 listopada 2016 roku.

Rząd Beaty Szydło planuje podnieść kwotę wolną od podatku w ramach wielkiej reformy podatkowej (wprowadzenie jednolitej daniny zamiast PIT i składek ZUS/NFZ), która ma obowiązywać od 2018 r.

Polska posiada najniższy poziom dochodu bez podatku w całej Unii Europejskiej. W kampanii wyborczej PiS obiecywał szybkie podniesienie tego pułapu do 8 tys. zł. Na poniższym wideo widać fragment debaty prezydenckiej, w której kandydat PiS do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda, zapowiada że nowa ustawa w tym zakresie zacznie obowiązywać już... od 1 stycznia 2016 roku.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: