SuperBiz wiadomości PiS obiecywał, ale teraz nie zlikwiduje podatku miedziowego. Akcje KGHM spadają

PiS obiecywał, ale teraz nie zlikwiduje podatku miedziowego. Akcje KGHM spadają

04.12.2015, godz. 14:40
KGHM
KGHM foto: EAST NEWS

W październiku tego roku w Lubinie Beata Szydło złożyła obietnicę: "PiS chce zlikwidować podatek miedziowy". To była wspaniała wiadomość dla miedziowego potentata w Polsce spółki KGHM. Teraz Ministerstwo Finansów zmienia zdanie. - Wpływy z podatku od kopalin są zapisane w budżecie na 2016 rok - informuje resort. A akcje KGHM na giełdzie gwałtownie spadają.

- Wpływy z podatku od kopalin są zapisane w przyszłorocznym budżecie - powiedziała PAP Wiesława Dróżdż, rzeczniczka ministerstwa finansów. Tym samym już oficjalnie nie dotrzymano słowa danego wyborcom przez Prawo i Sprawiedliwość.

Zobacz koniecznie: Majątek Beaty Szydło. Ile pieniędzy ma nowa szefowa rządu?

Pierwszy raz zlikwidowanie tzw. podatku miedziowego z ust polityków w kampanii padło w lipcu tego roku. Wówczas akcje KGHM wystrzeliły o ponad 10 proc. Gdy w październiku - tuż przed wyborami, Beata Szydło powtórzyła deklarację z lipca, to miedziowa spółka zyskała kolejne 4 proc.

- Przygotowaliśmy projekt ustawy i jeśli państwo nam zaufacie, a PiS będzie tworzyło rząd, zlikwidujemy ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się - obiecała przed wyborami do parlamentu obecna szefowa rządu.

Szydło podkreślała, że "takie firmy jak KGHM, która jest perłą w koronie polskiej gospodarki powinny być przez państwo wspierane i promowane, a niektóre dostają dodatkowe podatki". - Nie ma takiego przykładu w Europie, żeby jedna firma otrzymała specjalny podatek, który zostaje nałożony tylko jej. To podatek miedziowy, który KGHM płaci od pewnego czasu. My się z tym nie zgadzamy - dodała.

 

Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: