SuperBiz wiadomości PiS: Przetarg na śmigłowce Caracale będzie unieważniony

PiS: Przetarg na śmigłowce Caracale będzie unieważniony

25.11.2015, godz. 12:00
H225M Caracal
foto: wikimedia.org

– Wszystko wskazuje na to, że przetarg na śmigłowiec wielozadaniowy będzie unieważniony, a w konsekwencji – powtórzony – przyznał w środę w radiowej Jedynce szef sejmowej Komisji Obrony Michał Jach z PiS.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej przyznał, że "w tej chwili w Ministerstwie Obrony pracuje grupa, która analizuje dokumentację przetargową". - Musimy podjąć decyzję szybko, bo polskie siły zbrojne potrzebują sprzętu. Problemem w przypadku przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy było to, że ministerstwo mówiło wielokrotnie, że siły zbrojne otrzymają najlepszy śmigłowiec, jaki można kupić na rynku, a później okazało się, że wybrano jeden, bo pozostałe z powodów formalnych zostały wykluczone z przetargu - stwierdził Jach.

Zobacz koniecznie: 5 tysięcy złotych premii w PGNiG. Związkowcy: To za mało!

W opinii polityka PiS to "nie stan i nie warunki operacyjno-techniczne sprzętu zadecydowały, tylko kwestie formalne". - Tak być nie może. Wchodzi tu jeszcze kwestia udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w tym przetargu. Ta oferta była najgorsza pod tym względem - podsumował przewodniczący.

O potrzebie unieważnienia i ponownego przeprowadzenia przetargu mówił jeszcze przed wyborami Antoni Macierewicz, obecny szef MON w rządzie Beaty Szydło. Polityk sugerował wówczas, że przetarg na zakup Caracali należy unieważnić i przystąpić do rozpisania nowego, w którym mogłyby stanąć PZL Świdnik oraz PZL Mielec. Poprzednio oferty obu zakładów odrzucono z powodu błędów proceduralnych.

- Ten przetarg to skandaliczna sprawa, która pokazuje moralną korupcję decydentów w naszej armii. (...) Bez względu na to, czy będziemy w opozycji, czy po wyborach Prawo i Sprawiedliwość będzie odpowiadało za decyzje rządu – na ten zakup się nie zgodzimy. On jest dla Polski niekorzystny - mówił Macierewicz przed wyborami.

 

Źródło: Polskie Radio

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: