SuperBiz wiadomości PIT 2017. ZUS wypłacił Ci z opóźnieniem chorobowe? Musisz zapłacić podatek od odsetek

PIT 2017. ZUS wypłacił Ci z opóźnieniem chorobowe? Musisz zapłacić podatek od odsetek

24.04.2017, godz. 12:16
Podatki
foto: SHUTTERSTOCK

Osoby, które otrzymały z ZUS-u odsetki za opóźnienie wypłaty zaległego zasiłku chorobowego, muszą zapłacić od nich podatek dochodowy – wynika z wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego, który przytacza „Dziennik Gazeta Prawna".

Wspomniana decyzja NSA dotyczy sytuacji, kiedy ZUS kwestionuje prawo ubezpieczonego do zasiłku chorobowego i wypłaca mu świadczenie z opóźnieniem dopiero po tym, gdy zobowiąże go do tego wyrok sądu powszechnego.

Sprawdź także: PIT 2017. Jak szybko otrzymać zwrot podatku

Jak czytamy w dzienniku, sprawa rozpatrywana przez NAS dotyczyła podatnika, któremu ZUS, po przegranej w sądzie, wypłacił w ratach zasiłek za 143 dni choroby i odsetki za zwłokę, a następnie wysłał informację PIT-8C. To dokument mówiący o tym, że podatnik musi uregulować podatek dochodowy od otrzymanych odsetek.

Czytaj też: Podatki pożerają Polakom aż jedną trzecią pensji!

Jak stwierdził cytowany przez „DGP" sędzia Jan Rudowski, art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT wyraźnie zwalnia tylko odsetki od świadczeń wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, a zasiłek chorobowy jest przychodem z art. 10 ust. 1 pkt 9. Jak dodał, wynika to także z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: